Testy lotniskowe w Dublinie ruszą w czwartek. Będą płatne

W najbliższy czwartek na stołecznym lotnisku rozpoczną swoją działalność punkty testowania podróżnych, a umieszczone zostały w terminalu pierwszym i drugim.

Podróżni będą mogli skorzystać z dwóch form testowania, bo będą się one odbywać w formule „driver-in” oraz „walk-in”. W związku z uruchomieniem dwóch obszarów do testowania podróżnych, ich wydajność określona została na 12 000 pasażerów na dobę, a możliwości zwiększone mogą być do 15 000 dziennie, informują władze lotniska.

Obiekty testowe prowadzone będą przez firmy Randox i RocDoc, natomiast badania PCR, czyli reakcja łańcuchowa polimerazy i LAMP, co oznacza amplifikację izotermiczną za pośrednictwem pętli, kosztować będą minimum 99 euro.

Dyrektor zarządzający DAA Vincent Harrison powiedział, iż od chwili wprowadzenia unijnego systemu oznaczeń państw, więc określania ryzyka występowania koronawirusa, znacznie wzrosło zapotrzebowanie na testy w zakresie Covid-19, a odpowiedzią na to są wprowadzone testy lotniskowe. Obecnie kilka państw w Europie, wymaga już przedstawienia negatywnego wyniku testu covidowego, przed wjazdem, a badania lotniskowe, dadzą taką możliwość.

Vincent Harrison:

– Od jakiegoś czasu chcieliśmy zapewnić na lotnisku w Dublinie testy, a niedawna decyzja rządu o ponownym otwarciu granic, którą gorąco witamy, doprowadzi do otwarcia punktów testowych w ten czwartek. Uruchomienie obiektów testowych na lotnisku w Dublinie będzie pozytywnym krokiem, aby pomóc ludziom podróżować bezpieczne i dostosować się do obowiązujących przepisów w kraju, jak i za granicą.

Obecnie tylko osoby przybywające do Irlandii ze stref oznaczonych na „zielono”, nie muszą poddawać się testowi na lotnisku, nawet jeżeli nie posiadają negatywnego wyniku badania, które wykonane zostało na 72 godziny przed wylotem. W innych przypadkach, czyli przybywając z państwa oznaczonego kolorem pomarańczowym, jeżeli test lotniskowy wypadnie negatywnie lub posiadają negatywny wynik badania wykonanego nie wcześniej niż na trzy dni przed wylotem, również nie muszą się izolować.

Pasażerowie z krajów „czerwonych” zobowiązani są do poddania się 14-dniowej kwarantannie, a dopiero test wykonany po pięciu dniach od przylotu, może zwolnić ich z tego obowiązku.

Stąd przylecisz bez testu:

Bogdan Feręc

Źr: DAA/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian