Testy lotniskowe w całej Unii Europejskiej

Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego UE i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), opracowują już wspólny dla całej Europy system testowania podróżnych przed rozpoczęciem podróży i pasażerów, którzy w trakcie lotu, zaczęli wykazywać objawy chorobowe.

Protokół wspólnych działań państw europejskich gotowy będzie w najbliższych tygodniach, a jego wprowadzenie oznacza likwidację kwarantanny po przylocie do miejsca docelowego, o ile nie nakazują tego przepisy ECDC, a związane są z ilością zakażeń w danym państwie.

Kwestia testów na lotniskach, omawiana była dzisiaj na posiedzeniu Komisji Oireachtas ds. Transportu, a dyrektor ds. lotnictwa w Komisji Europejskiej Filip Cornelis powiedział, iż system, który działa obecnie tylko w kilku państwach unijnych, powinien być wprowadzony w całej Unii Europejskiej. Dyrektor Filip Cornelis stwierdził również, że testy, nie wyeliminują wirusa, nie są też ostateczną bronią w walce z wirusem oraz odnajdowaniem osób zakażonych SARS-CoV-2, bo w szybkich testach lotniskowych, sprawdza się wyłącznie obecność antygenów koronawirusa. Jeżeli natomiast takie zostaną wykryte, pasażer powinien być skierowany na szczegółowe badanie, by potwierdzić lub wykluczyć obecność SARS-CoV-2.

Co dla wielu osób będzie istotne, testy są właściwie natychmiastowym wskaźnikiem obecności koronawirusa, ponieważ wynik, pojawia się już w 15 minut po badaniu plwociny.

Komisja Europejska jest przekonana, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, w całym bloku europejskim, działać będzie system szybkich testów lotniskowych. KE przedstawiła już ramowe założenia do proponowanego rozwiązania i sugeruje, aby kraje członkowskie, przygotowały się do ich wprowadzenia. O ile teraz poczynione zostaną kroki w tym kierunku, uruchomienie systemu, będzie wtedy kwestią godzin.

Propozycję z radością przyjęły linie lotnicze operujące z irlandzkich lotnisk, więc i rodzimi przewoźnicy, czyli Ryanair oraz Aer Lingus, ale i władze lotnisk mówią, że to dobre rozwiązanie, które pomoże w odbudowie zdewastowanego przemysłu lotniczego w Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: OireachtasTV / KE

Polska-IE: Udostępnij
HSE chce odzyskać p
Kilkadziesiąt godzi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian