Testy lotniskowe muszą być wprowadzone przed świętami

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego poinformował, iż pracuje nad dostosowaniem przepisów unijnych do możliwości państwa, więc chce wprowadzić system lotniskowych testów, które wykrywają przeciwciała koronawirusa.

Zapowiedź działań to zbyt mało, przynajmniej dla Sinn Féin, której rzecznik ds. transportu Darren O’Rourke stwierdził, że testy na lotniskach, muszą być wprowadzone jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Zabezpieczy to kraj, przed osobami, które przylatywać będą na wyspę z państw tzw. wysokiego ryzyka, co może mieć wpływ na ogólną ilość zakażeń.

Wprowadzenie testów lotniskowych przed świętami da też możliwość wykrycia potencjalnych nosicieli wirusa, którzy przylecą w odwiedziny do swoich rodzin, a wiadomo, że Irlandczycy, rozsiani są po całym globie.

Poseł Darren O’Rourke:

– Mamy teraz jeden z najbardziej liberalnych reżimów na świecie. Możesz przylecieć z dowolnego miejsca, będąc zakażonym Covid lub nie, wyjść z naszych lotnisk i poruszać się po całym kraju. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia konieczne jest przeprowadzenie testów lotniskowych dla pasażerów przybywających z państw wysokiego ryzyka, oprócz wprowadzenia zasady testowania podróżnych przed wyjazdem z kraju.  

Ocenia się, że 15% zachorowań w Irlandii można było uniknąć, bo są one pochodnymi zakażeń pochodzących z zagranicy.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Udana obrona Varadka
Północ obawia się