Testy koronawirusowe wykonywane są na bieżąco

Dyrektor HSE Paul Reid poinformował o braku zaległości w testach prowadzonych w kierunku zakażenia wirusem Covid-19.

Wcześniej notowane były kilku lub kilkunastodniowe opóźnienia w opracowywaniu próbek, jednak HSE postanowiło część z nich wysłać do laboratoriów do Niemiec, gdzie je przebadano. W kraju testy wykonywane są obecnie na bieżąco i jak zapewnił dyrektor Reid, nie powinno być już opóźnień.

Dzisiaj rano rozpoczęła się akcja badania wszystkich pensjonariuszy domów opieki, w tym osób przewlekle chorych oraz personelu, a od rana pobrano już ponad 4000 próbek, które dadzą odpowiedź, czy przebywające w placówkach osoby, zakażone są wirusem Covid-19.

HSE informuje również, że finalizuje obecnie umowę z jednym z niemieckich laboratoriów, do którego będą wysyłane pobrane próbki, jeżeli krajowe laboratoria, zgłaszać będą choćby możliwość opóźnień w badaniach.

Szef HSE przyznał też, iż występują pewne trudności w zakupie odzieży ochronnej i innego rodzaju środków PPE, ale Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

Źr: HSE

Z naszych ustaleń wynika natomiast, iż niektórzy pracownicy domów opieki nie mają pełnego dostępu do środków ochrony osobistej, więc obawiają się o swoje zdrowie i ewentualnego przeniesienia wirusa na pensjonariuszy oraz na swoje rodziny. Zdarza się, że odzież ochronna jest wydzielana, maseczki przydzielane dwie na jedną 12-godzinną zmianę, a fartuchy ochronne dla personelu zajmującego się osobami z podejrzeniem koronawirusa, są wielorazowego użytku.

Co jednak bardziej niepokojące, brakuje personelu, a do pracy przysyłane są osoby z agencji zatrudnienia, więc nie wiadomo, czy aby na pewno są zdrowe, pracując kilka dni w jednym z domów opieki, a następnie w innym.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij...
Blokada wywołuje ni
Puby zamknięte, a s
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish