Testy dla wszystkich uczestników festiwali i wydarzeń muzycznych

Minister stanu ds. zdrowia publicznego Frank Feighan zapowiedział, że resort, w którym pracuje, stara się wprowadzić od przyszłego lata program testów dla wszystkich uczestników masowych wydarzeń muzycznych i festiwali.

Minister Feighan odpowiedzialny jest w Departamencie Zdrowia za politykę antynarkotykową i co zapowiadane było już wcześniej, Ministerstwo chciałoby, uruchomić program testów na obecność narkotyków u uczestników takich wydarzeń. Obecnie grupa robocza pod przewodnictwem ministra Franka Feighana, przygląda się kwestiom prawnym całego przedsięwzięcia, a i sprawdza możliwości wprowadzenia takich testów. Minister jest jednak przekonany, iż program testowania, będzie mógł być uruchomiony już latem przyszłego roku, a wtedy, badaniom na obecność substancji psychoaktywnych w organizmach poddany będzie każdy z uczestników koncertu.

Jak dodał minister odpowiedzialny za stworzenie strategii antynarkotykowej w kraju, HSE już w ubiegłym roku rozpoczęło rozmowy z organizacjami, które przeprowadzałyby testy podczas koncertów i wydarzeń muzycznych, a i sprawdza dostępne na rynku testery, jakie używane są w innych państwach.

Grupa zadaniowa, która zajmuje się stworzeniem odpowiednich przepisów i ram prawnych, powołana została do życia w 2017 roku, kiedy ówczesny rząd, ogłosił nowy plan walki z narkotykami i zapowiedział ogólnokrajową strategię antynarkotykową. W skład grupy weszli obecnie pracownicy służby zdrowia, organizatorzy festiwali i imprez masowych, przedstawiciele środowisk społecznych, policjanci i przedstawiciele kilku ministerstw, w tym Zdrowia oraz Sprawiedliwości. Do tej pory, sprawy toczyły się bardzo wolno, co potępiane było przez koła polityczne, a krytycy twierdzili, że rząd, niepotrzebnie opóźnia prace w tym zakresie.

Prace, o czym zapewnił minister Frank Feighan, znacznie przyspieszyły i już w końcówce pierwszego kwartału, pojawią się wnioski grupy zadaniowej, a na tej podstawie, stworzona zostanie ustawa. Minister nie spodziewa się, aby podczas prac parlamentarnych, proces legislacyjny został opóźniony, chociaż dodał, że w Dáil i Seanad, jest wielu przeciwników takiego rozwiązania.

Minister Feighan poinformował, iż o ile wszystko przebiegnie zgodnie z planem, ustawa przyjęta zostanie już latem przyszłego roku i w tym samym czasie zacznie obowiązywać, co otworzy drogę do testowania na obecność narkotyków, uczestników festiwali i dużych imprez muzycznych.

Sprawa, co podkreśla się w wielu opiniach w zakresie wprowadzenia testów, jest bardziej niż skomplikowana, bo sugestia Departamentu Zdrowia jest taka, aby każdy uczestnik festiwalu lub imprezy muzycznej, przetestowany został przed jej rozpoczęciem. Do tego potrzebne są natomiast mobilne laboratoria o dużej przepustowości, a z tym, może być pewien kłopot. Minister w odpowiedzi na ten problem powiedział jednak, że takie rozwiązania, funkcjonują, z powodzeniem w kilku państwach europejskich, w tym w Holandii, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaczęły działać i tutaj.

Pilotażowy program testowania uczestników festiwali na obecność narkotyków, HSE planowało wprowadzić latem tego roku, ale pandemia, odsunęła wszystko w czasie. Jednocześni na takie działanie, nie zgodziła się Garda, która uznała, że nie ma odpowiednich przepisów i rozporządzeń w tym zakresie, więc nie ma też możliwości prowadzenia nakazowych testów.

To nie koniec przeszkód, jakie stawały i nadal stoją na drodze programu testowania uczestników festiwali, bo zgodnie z polityką rządu, aby wprowadzić nowe zasady antynarkotykowe w związku z przestrzeganiem zasad przepisów zdrowia publicznego, potrzebna jest opinia i zgoda Zgromadzenia Obywatelskiego. W tym zakresie, po pierwsze wiele organizacji zrzeszonych w Zgromadzeniu, ma swoje zdanie, a po drugie, Zgromadzenie Obywatelskie, nie może się obecnie zebrać, ze względu na ograniczenia pandemiczne.

Minister Feighan powiedział, że zwoła posiedzenie Zgromadzenia Obywatelskiego w chwili, kiedy będzie to możliwe.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Zakupy wolnocłowe z
Papież Franciszek m
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian