Testowanie antygenowe w żłobkach i przedszkolach

Premier Micheál Martin potwierdził wcześniejsze doniesienia, że testowanie antygenowe, rozszerzone zostanie na grupy najmłodsze, więc prowadzone będzie również w żłobkach i przedszkolach.

Testy, jak mówił dalej premier, dostosowane będą do wieku i potrzeb, a wprowadzone dla „całego sektora wczesnego dzieciństwa”, co wynika z potrzeb, jakie się ujawniły. Badanie antygenowe dzieci najmłodszych, w kierunku koronawirusa, rozpocznie się w przyszły poniedziałek i będzie prowadzone do chwili zmiany zarządzenia. Wg szefa rządu, placówki opieki nad dziećmi najmłodszymi, „również zaatakowane zostały Covid-19” w i okresie ostatnich sześciu tygodni, o prawie 500 procent wzrosła ilość osób z tych placówek, zakażonych koronawirusem. W tygodniu kończącym się 12 listopada ilość zakażeń w placówkach opiekuńczych dla dzieci wyniosła 226 przypadków, co także stanowi ogromny wzrost, a przypadki dotyczą zarówno personelu, jak i wychowanków, a miało to miejsce w 98 placówkach na terenie kraju.

Żłobki i przedszkola zgłaszają również, że zaczynają odczuwać problemy w związku ze stałymi brakami personelu, który poddawany jest covidowej kwarantannie, co z kolei wpływa na możliwość przyjmowania dzieci pod opiekę. Jak dodaje się we wspólnej informacji Tusla, HSE i Health Protection Surveillance Center, ogólna ilość przypadków związanych z zakażeniami w placówkach opieki wczesnej, dotyczyła dzieci poniżej 4 roku życia i stanowiło to 8,6% przypadków.

Wg urzędników ds. zdrowia publicznego, do zakażeń dzieci, miało dojść w domach rodzinnych, ale nie zmieniło to opinii niektórych rodziców i są odmiennego zdania. Swoją opinię w tym zakresie wyrazili również opiekunowie oraz pracownicy żłobków i przedszkoli, a ci obawiają się o swoje zdrowie i możliwość zakażenia od dzieci. Już wcześniej mówiło się, że w placówkach opiekuńczych dla dzieci, wszystkich placówkach, powinien przywrócony być program śledzenia kontaktów, co pomogłoby w ograniczeniu ilości zakażeń w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych.

Irlandzkie Ministerstwo Edukacji i jego szefowa Norma Foley powiedziała, że jej Departament, wprowadził już szereg środków ochronnych w placówkach szkolnych, przedszkolnych i w żłobkach, a kolejne wejdą do użycia niebawem i nazwała je mianem specjalnych. Słowa minister Foley potwierdził też premier, który poinformował, że wprowadzone będą testy antygenowe, ale i rozpocznie się proces szczepienia dzieci młodszych. Nie stanie się to jednak przed Bożym Narodzeniem, dodał szef gabinetu, gdyż Irlandia czeka obecnie na decyzję Europejskiej Agencji Leków, która musi zatwierdzić szczepionki dla dzieci młodszych, a następnie taką samą decyzję podjąć musi organ krajowy. Jest więc mało prawdopodobne, by szczepienia u dzieci młodszych, mogły rozpocząć się wcześniej, niż z końcem roku.

Kraj proponuje też rozwiązania w zakresie kadry opiekuńczej oraz nauczycielskiej i zachęca emerytowanych nauczycieli, by zgłaszali się do pomocy w szkołach, przedszkolach oraz żłobkach, jeżeli czują się na siłach, a otrzymywane w tym okresie wynagrodzenie, nie wpłynie na wysokość ich emerytur. Do obsadzenia jest ogółem prawie 200 stanowisk, co pokazuje też skalę problemu.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Tusla/HSE/HPSC

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland prepares for
Ministrowie przeciwn
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська