Test zamiast 14-dniowej kwarantanny?

W kwestii koronawirusowych zakazów, w tym dwutygodniowej kwarantanny po przylocie na wyspę, pojawiły się nowe propozycje, a te, na ręce premiera, złożyli irlandzcy posłowie Parlamentu Europejskiego.

Billy Kelleher, Seán Kelly i Ciarán Cuffe napisali do Taoiseacha Micheála Martina, by rozważył możliwość zmiany zasad, jakie obowiązują obecnie w zakresie przylotów do Irlandii, a chodzi o nieobowiązkowy nakaz izolowania się przez 14 po przybyciu do Irlandii. Europarlamentarzyści zaproponowali, by premier wziął pod rozwagę ich prośbę i zastanowił się, czy nie będzie dobrym rozwiązaniem wprowadzenie zasady testów po przylocie, co można stosować, jako zamiennik kwarantanny.

O ile osoba, która podda się testowi na obecność wirusa SARS-CoV-2, otrzyma wynik negatywny, będzie mogła wrócić do społeczeństwa, natomiast „chorzy”, nadal będą musieli się izolować. Jak zaznaczyli posłowie do Parlamentu Europejskiego, zgodnie z irlandzkimi przepisami, wszystkie osoby spoza „zielonej listy”, muszą poddać się 14-dniowej izolacji, co prowadzi do rezygnacji z podróży zagranicznych, więc zmniejszenia m.in. ilości pasażerów w samolotach.

Takiej kwarantannie poddawać muszą się także irlandzcy europarlamentarzyści, bo Belgia nie jest wpisana na „zieloną listę” podróży, a co może zastanawiać, podróże irlandzkich członków Parlamentu Europejskiego, nie są uważane na Zielonej Wyspie, za istotne, a tylko takie mogą się odbywać w ramach lotów międzynarodowych. Inaczej do tej kwestii podchodzi się w Belgii, bo ten kraj uznał, że podróże członków PE, są ważne, więc mają prawo poruszać się bez ograniczeń po całej Unii Europejskiej, a przede wszystkim podróżować do krajów pochodzenia, a potwierdzeniem ich stanu zdrowia, jest test.

Obecnie irlandzkim posłom chodzi o ich podróże na wyspę i w odwrotnym kierunku, więc w drodze do Parlamentu Europejskiego, ale jeżeli wytworzony zostanie precedens, może stać się tak, że i osoby prywatne, zażądają takiego prawa.

Departament Premiera potwierdza, że pismo wpłynęło, a szef gabinetu, zajmie się wnioskiem.

*

Czym różni się członek Parlamentu Europejskiego od mieszkańca Irlandii, który tak samo, jak on, mógłby wtedy swobodnie podróżować samolotami, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, a jednocześnie, o ile ma taką wolę, poddać się testowi i wrócić do pracy po kilku dniach, a nie siedzieć przez dwa tygodnie, na wymuszonej kwarantannie? Niczym!

Bogdan Feręc

Źr: PE/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian