Test PCR kosztować będzie 90 €

Na wczorajszym posiedzeniu gabinet zadecydował o zniesieniu ograniczenia dotyczącego noszenia masek w miejscach publicznych, ale nie tylko to zmieni się 28 lutego.

Osoby, które nie należą do grupy podwyższonego ryzyka i są w wieku poniżej 55 lat, za test PCR, który traktowany będzie jak usługa prywatna, zapłacą 90 €. Wynika to z opinii, iż odpowiednim zabezpieczeniem jest pełne zaszczepienie przeciwko Covid-19. 28 lutego zniknie też obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych, w tym w sklepach, środkach komunikacji miejskiej i urzędach, a jedynym miejscem, gdzie taki nakaz pozostanie, będą placówki opieki zdrowotnej.

Osoby z pozytywnym wynikiem badania w kierunku koronawirusa, będą musiały izolować się w domu przez 7 dni, chyba że mają objawy wymagające dłuższego leczenia lub interwencji lekarskiej. Podobnie jest w przypadku dzieci z pozytywnym wynikiem badania Covid-19, bo i one muszą się izolować, ale ta zasada obowiązuje również, gdy w gospodarstwie domowym występuje przypadek koronawirusa. Uczniowie nie będą musieli też nosić masek podczas zajęć szkolnych, chociaż będą mogły to robić, o ile chcą. Znika też zasada stosowania dystansu społecznego, w tym szkołach i innych miejscach publicznych.

Leo Varadkar:

– Nie będzie już prawnego wymogu noszenia maski w żadnym otoczeniu, ale nadal będzie to doradzane w transporcie publicznym, a także w placówkach opieki zdrowotnej. Jednak osoby, które chcą to zrobić, nie ma powodu, dla którego nie powinni.

HSE zapowiedziało, że stopniowo wycofywać będzie darmowe testy PCR, które z powodzeniem można zastąpić testami antygenowymi, a badanie prywatne, bez wskazania przez lekarza, będzie kosztować 90 €. Zmniejszy się też ilość centrów testowania PCR i pozostanie ich tylko niezbędna ilość.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Germany halts approv
Każdy zadłużony j
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська