Test na lotnisku to koszt nawet 159 euro

Centra testowe na lotnisku w Dublinie już działają, podobnie, jak wcześniej uruchomione w Cork i Shannon.

Na stołecznym lotnisku test wykonać można w dwóch formach, więc „drive-thru” i „walk-thru”, czyli można przeprowadzić je, bez wysiadania z samochodu lub w formie pieszej. Testy przeprowadzają pracownicy dwóch firm i są to Randox oraz RocDoc, które wykonują testy PCR oraz LAMP, a ceny testów wahają się od 99 do 159 euro. Wyniku otrzymuje się w 24 do 48 godzin od pobrania próbek.

W przypadku testów PCR te kosztują od 99 € do 129 €, a test LAMP to koszt od 149 do 159 euro, ale wynik otrzymuje się znacznie wcześniej, zapewnia firma diagnostyczna RocDoc.

Docelowo obie firmy oferujące testy lotnisku w Dublinie, będą mogły wykonać 12 000 testów na dobę, a w razie potrzeby, nawet 15 000 testów.

Obecnie trwają też prace, aby centra testowe z lotnisk, w tym dublińskiego, włączyć do irlandzkiego systemu testowania, a tym zarządza National Virus Reference Laboratory.

Kolejną ważną wiadomością jest ta płynąca z gabinetów rządowych, w której podkreśla się, że wkrótce na lotniskach, uruchomione powinny być szybkie testy, których wynik otrzymamy w zaledwie 15 minut. Testy, o których mowa, wykrywać będą antygeny koronawirusa i dopiero pozytywny wynik badania, będzie podstawą do skierowania osoby potencjalnie zakażonej na testy PCR lub LAMP. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie koszt szybkiego badania.

Wcześniej, Ministerstwo Transportu chciało, aby szybkie testy wprowadzone zostały wraz z uruchomieniem lotniskowych centrów testowych. To jednak się zmieniło o minister Eamon Ryan zapowiadał, że realnym terminem byłby 1 grudnia, co ma zbiec się z terminem zniesienia blokady kraju. Niestety i ten termin zostanie prawdopodobnie przesunięty, bo jak nieoficjalnie zapowiedziano, szybkie testy na lotniskach, mogą wejść do użycia dopiero w połowie przyszłego miesiąca, więc na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia.

Bogdan Feręc

Źr: DAA/Gov.ie 

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
Niektóre szkoły mo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian