Test antygenowy dla osób z objawami

W tym tygodniu gabinet omówi i poinformuje, w jakich przypadkach powinno się zastosować test antygenowy, co w przypadku pozytywnego wyniku, stanie się podstawą do wykonania testu PCR.

Omówiony zostanie też problem, jaki ujawnił się w ostatnich dniach, bo posiadacze Medical Card uznali, że im, testy antygenowe powinny przysługiwać w ramach bezpłatnego dostępu, ale tak raczej się nie stanie i zwrócił na to uwagę naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan. Tym samym, rząd podejmie przypuszczalnie decyzję, że również posiadacze kart medycznych, płacić będą za testy antygenowe, podczas ich zakupu.

Ma to zapobiec m.in. gromadzeniu zapasów testów, a jednocześnie odzwierciedlać możliwość znacznie tańszego kupowania leków i produktów medycznych w aptekach.

Ta niezręczna sytuacja wywołana została przez Sinn Féin, które zażądało, aby testy antygenowe, dostępne były w kraju bezpłatnie, a przynajmniej dla posiadaczy Medical Card i innych grup wrażliwych. Na takie rozwiązanie, nie chce się zgodzić rząd, który już teraz stwierdził, że cały program dofinansowania testów, kosztować będzie ok. 40 mln € tygodniowo, a z darmowej możliwości ich uzyskania, korzystać będą osoby bez objawów i wskazań do przeprowadzenia testu.  

Z analiz wynika również, iż w kraju, z testów antygenowych, regularnie korzystać będzie ok. 20% całej populacji, a ocenia się, że najwięcej w okresie przed świętami Bożego Narodzenia.

W najbliższy czwartek spotka się Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego i analizować ma sytuację pod względem ilości zakażeń w kraju, a na podstawie wyników, podejmie decyzję, czy zalecić gabinetowi zmianę podejścia do sytuacji. To może oznaczać, że pojawi się propozycja podniesienia poziomu ograniczeń, głównie z powodu rosnącej ilości covidowych zakażeń.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wzrosła ilość zak
Powstaną trzy gigan
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська