Tesco na rodzimym rynku wciąż traci udziały. Lidl i Aldi zyskują

W ciągu 12 tygodni zakończonych 11 sierpnia 2019 r., sprzedaż w supermarketach w Wielkiej Brytanii, liczona rok do roku, nie zmieniła się – informuje IGD Retail Analysis, na podstawie danych Kantar.

Największym wzrostem może pochwalić się sieć Ocado. W okresie zakończonym 11 sierpnia 2019 r. sprzedaż w sklepach pod tym szyldem wzrosła o 12,6 proc., dzięki czemu udział w rynku tej marki wzrósł rdr z 1,2 proc. do 1,4 proc.

– Na początku tego miesiąca Ocado podpisało umowę z M&S, w ramach której M&S przejmuje połowę działalności Ocado Retail. Zastrzyk gotówki chce pomóc detaliście i przyspieszyć jego rozwój – oceniają analitycy IGD Retail Analysis.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Obaj wiodący dyskonterzy na brytyjskim rynku: Aldi i Lidl, nadal mocno się rozwijają. – Sprzedaż Lidla wzrosła o 7,7%, w porównaniu z 7,0% w ciągu poprzednich 12 tygodni. W związku z tym detalista osiągnął rekordowy udział w rynku wynoszący 5,9%. Wztost był efektem połączenia nowych otwarć sklepów i rosnących rozmiarów koszyka zakupowego – napisali analitycy w raporcie.

Wzrost Aldi w tym okresie wyniósł 6,2%, co oznacza niewielki spadek w porównaniu z 6,7% zaobserwowanym w poprzednim okresie 12 tygodni. Wśród pozostałych sieci handlowych, wzrost sprzedaży zanotował jeszcze Co-op (o 0,2%).

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Pod względem spadku sprzedaży, najgorszy wynik zanotował Morrisons – sprzedaż tej sieci spadła rdr o 2,7 proc., a udział w rynku zmniejszył się z 10,3 proc. do 10,1 proc.

Sprzedaż Sainsbury  pogorszyła się o 0,6%, co i tam było lepszym wynikiem niż w poprzednim okresie 12 btygodni (spadek o 2,3%). – Wydajność została podniesiona dzięki wyższemu poziomowi promocji i strategii blokowania cen. Po raz pierwszy Sainsbury’s osiąga najlepsze wyniki w Wielkiej Czwórce od listopada 2017 roku – ocenia IGD.

Z kolei udziały Tesco spadły do 27 proc., z 27,4 proc. notowanych rok wcześniej, po spadku sprzedaży rdr o 1,6 proc. ASDA pogorszyła udział rynkowy do 14,9 proc., z 15,2 proc. rok wcześniej. Sprzedaż w tej sieci obniżyła się rdr o 1,5 proc.

DlaHandlu.pl>>>

Podziel się:

„Polska jest w Tob
Zabłocki: Nie porzu
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn