Tesco dostarczy sałatę i mleko dronami

Brytyjska sieć handlowa Tesco zapowiedziała, iż wkrótce w Irlandii rozpoczną się testy nowoczesnej formy dostaw, a te realizowane będą dronami.

We współpracy z irlandzko-amerykańską firmą Manna, Tesco planuje przeprowadzić serię prób, a te, będą wstępem do unowocześnienia dostaw towarów do klientów. W ostatnim czasie gigant rynku detalicznego notuje wzmożone zainteresowanie dostawami do domów, więc znacznie więcej zamówień, jakie w formule online, składają klienci.

Część z zamówionych towarów mogłaby dostarczona zostać do odbiorców w znacznie krótszym czasie, niż dzieje się to obecnie, bo drony, nie będą stały w korkach, a i może być ich na tyle dużo, że obsłużą wielu klientów w jednym czasie.

Aktualnie pilotażowy program dostaw realizowany jest wstępnie na odległość do 2 km od sklepu, natomiast dostawa może być zrealizowana w czasie od dwóch do trzech minut, co potwierdza firma Manna. Informację o testach dostawczych dronów potwierdził również prezes firmy Manna Bobby Healy, który stwierdził, że “testy prowadzone będą w Irlandii“.

Co ważne, nowym sposobem irlandzkich dostaw zainteresowała się już światowa prasa i Agencja Reuters, zapytała o tę nową usługę dyrektora generalnego Tesco Dave’a Lewisa.

Szef Tesco powiedział:

– Manna udowodniła już swoje możliwości, a pytanie brzmi, jak wykorzystać tę możliwość i zastosować ją w Tesco? To jest szczegół, nad którym teraz pracujemy, zanim przejdziemy do procesu stałych dostaw.

W pierwszej fazie testów prowadzonych wspólnie przez Tesco i Manna, do domów dostarczane będą niewielkie ilości towarów, by to tej części programu, skupić się na większych zakupach. Jak dodaje firma Manna, chciałaby zastąpić obecną „niebezpieczną, hałaśliwą i kosztowną” metodę dostaw drogowych, dostarczaniem zakupów do domów mieszkańców Irlandii dronami.

*

Ciekawa inicjatywa, chociaż klientem tej sieci nie jestem, to o ile wprowadzona zostanie w Galway, tytułową sałatę i mleko, zamówię, by dron dostarczył mi je na podwórko. Zastanawiam się, czy muszę wyznaczyć lądowisko?

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Tesco/Manna – Twitter

Polska-IE: Udostępnij