Terry Gorry: Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie Zalewskiego wymusza zmiany w procedurach w sprawach WRCRC

Decyzja Sądu Najwyższego w sprawie „Zalewskiego”, wydana w dniu 6 kwietnia 2021, spowodowała konieczność pewnych zmian w drodze przesłuchań WRC, które odbywać się mają w przyszłości.

Sąd Najwyższy uznał, że WRC angażowało się w wymierzanie sprawiedliwości, w rozstrzyganie spraw dotyczących zatrudnienia, choć pełniąc ograniczone funkcje i bez odpowiednich uprawnień.

Pełną relację z orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie Zalewskiego można przeczytać w tym wpisie na blogu, ale dwa ważne aspekty sposobu, w jaki w przeszłości odbywały się rozprawy WRC, są obecnie uznawane za niezgodne z konstytucją:

  1. Całkowity zakaz prowadzenia rozpraw WRC w miejscach publicznych oraz;
  2. Brak złożenia przysięgi przed złożeniem zeznań oraz możliwość ukarania za składanie fałszywych zeznań.

Wymusiło to zmiany w sposobie prowadzenia przesłuchań WRC od teraz.

Przesłuchania publiczne

Wszystkie rozprawy dotyczące wymiaru sprawiedliwości są od teraz otwarte dla publiczności.  Natomiast decyzje będą publikowane przy użyciu nazw stron, a nie nazw anonimowych, jak miało to miejsce do tej pory.

Jeśli masz już sprawę, która nie została jeszcze rozpatrzona, możesz poprosić o mediację w sprawie skargi lub możesz rozstrzygnąć sprawę z drugą stroną i wycofać skargę.

Wprowadzone zostaną teraz ustalenia umożliwiające publiczne przeprowadzanie przesłuchań. Będzie to wiązało się z wnioskiem, ze względu na Covid 19, o łącze WebEx i połączenie informatyczne z przesłuchaniem, ponieważ wszystkie przesłuchania w tej chwili są przesłuchaniami wirtualnymi.

Sędzia orzekający może ograniczyć liczbę obserwatorów zewnętrznych do jednego lub dwóch.

Przeczytaj cały wpis na blogu tutaj.

Z poważaniem
Terry Gorry
http://EmploymentRightsIreland.com

Opr: Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij
Jędrek Nawara: Post
LOT PRZEWIEZIE UCZES
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian