Terminal Ballylongford jest idealnym miejscem lądowania dla nowych dostaw LNG do UE z USA i innych partnerów

– Rząd musi przestać być biernym obserwatorem i zaangażować się w zapewnienie irlandzkiego bezpieczeństwa energetycznego –

Oświadczenie prezydenta Joe Bidena, że ​​Stany Zjednoczone i inne narody dostarczą Europie w 2022 r. dodatkowe 15 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego (LNG), aby pomóc UE uniezależnić się od importu rosyjskiego gazu, otwiera wiele możliwości dla terminalu LNG w 2022 r. North Kerry, powiedział eurodeputowany Fianna Fáil Billy Kelleher.

Kelleher wypowiadał się po wspólnej konferencji prasowej prezydenta Bidena i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von Der Leyen, która odbyła się w Brukseli.

„Z dodatkowymi 15 miliardami metrów sześciennych w 2022 roku i do 50 miliardów od 2023 roku, jest to ważny krok w odzwyczajaniu UE od rosyjskiego gazu.

Billy Kelleher stwierdził:

– Ta dodatkowa moc będzie musiała zostać sprowadzona gdzieś na ląd. Proponowany obiekt w North Kerry musi z pewnością znajdować się w doskonałej lokalizacji, aby odbierać gaz LNG i transportować go w sieci UE za pośrednictwem naszego połączenia z siecią w Wielkiej Brytanii. Żeby tak się stało, rząd irlandzki musi wyjść z własnego uścisku i przestać pozostawiać decyzje wyłącznie władzom planistycznym. Jesteśmy w kryzysie bezpieczeństwa energetycznego. Jeśli jest wybór między LNG docierającym do UE przez North Kerry lub od  Putina mając ten z UE, z powodu naszej zależności od rosyjskiego gazu, jest tylko jedna słuszna odpowiedź. Gaz, w jakiejś formie, będzie stanowił część europejskiego miksu energetycznego w ciągu najbliższych 25 lat. Musimy dopracować tę technologię w przyszłości, aby można ją było wykorzystać na inne sposoby. Nie możemy chować głowy w piasek i mieć nadzieję na lepsze. Musimy odzwyczaić się od rosyjskiego gazu w perspektywie krótkoterminowej i od większości gazu w perspektywie średnioterminowej. Teraz Irlandia ma szansę pomóc w osiągnięciu obu wyników.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська