Teraz na poważnie chcą zjednoczenia

Wyniki tego badania opinii publicznej z całą pewnością ucieszą Sinn Féin, które od lat walczy o zjednoczenie Irlandii.

Analiza sondażowa przeprowadzona przez niezależnego biznesmena i polityka, byłego członka Partii Konserwatywnej w Wielkiej Brytanii Lorda Ashcrofta mówią, że już tylko 45% mieszkańców Irlandii Północnej, chce pozostania w strukturach Wielkiej Brytanii, natomiast 46% opowie się za opuszczeniem Zjednoczonego Królestwa i dołączeniem do Republiki.

W przypadku samego zjednoczenia Republiki Irlandii i Irlandii Północnej głosy rozkładają się nieco inaczej, bo chce tego 51% respondentów, a 49% nie będzie głosować za takim rozwiązaniem.

Jak zaznacza się w komentarzu do badania, wyniki mieszczą się w granicach błędu statystycznego, więc można je uznać za wyrównane, ale ze wskazaniem na wynik dający znacznie większe szanse zwolennikom połączenia.

Wynik sondażu, jak dodaje Lord Ashcroft, „odzwierciedla niepewność brexitową, ale i obawy przed nadejściem czasu kryzysu”. Ashcroft powiedział również, że największe obawy o przyszłość, mają mieszkańcy przygranicznych rejonów Irlandii Północnej i to oni najbardziej obawiają się o nadchodzące miesiące, ale też o wpływ, jaki wywierać będzie na nich Brexit.

Ankieta przeprowadzona została na 1542 osobach dorosłych, co w przypadku Irlandii Północnej daje wynik miarodajny, a całkowitą pewność, na jaką opcję zagłosują, miało 13% kobiet i 3% mężczyzn. Jeden na dwudziestu Unionistów opowie się za zjednoczeniem Irlandii, a 6% tej grupy, nie wie jeszcze, jaki odda głos.

Ciekawie sprawa wygląda również w uwzględnieniu grup wiekowych i osoby, które ukończyły 65 rok życia w 62% przypadków, opowiedzą się za pozostaniem w Królestwie, a 38% chętniej oddałaby głos za zjednoczeniem wyspy. Sytuacja odwraca się w przypadku osób w przedziale wiekowym 25 – 65 lat i tutaj opcja zjednoczenia uzyskuje dużą przewagę.

59% ankietowanych jest przekonana, że prędzej lub później, ale do referendum odłączeniowo-zjednoczeniowego w Irlandii Północnej dojdzie.

Wyniki sondażu wyraźnie pokazały, iż rośnie w Irlandii Północnej grupa, która chciałaby połączenia z Republiką w ramach jednej wyspy, a co za tym idzie, pozostania w Unii Europejskiej. Jeszcze kilka lat temu, a nawet kilkanaście miesięcy temu, nie można było z tak dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że o ile do referendum na Północy dojdzie, będzie ono wygrane dla zwolenników zjednoczenia.

Podobny sondaż przeprowadzony został w styczniu tego roku w Republice Irlandii przez Amárach Research i w tym przypadku 44% respondentów odpowiedziało, iż w Irlandii Północnej powinno odbyć się referendum zjednoczeniowe. Wg pracowni badania opinii publicznej Red C, która w maju pytała Irlandczyków o referendum zjednoczeniowe, 50% uznało, że ze względu na Brexit, jest ono na Północy, bardzo prawdopodobne. Wcześniej, bo w marcu, tylko 44% było takiego zdania.

Obie pracownie badawcze dodają, że większość Irlandczyków z Południa, chce zjednoczenia i o ile zapytani zostaną o zdanie, to prawie 60% zagłosuje za zjednoczeniem.

Na koniec można przypomnieć tylko słowa liderek Sinn Féin, a obie, czyli Mary Lou McDonald i Michelle O’Neill zapowiadają, iż jeżeli Brexit obędzie się w twardej formie, zrobią wszystko, aby doprowadzić do referendum odłączeniowego i rozpocząć pracę nad zjednoczeniem wyspy.

Bogdan Feręc

Źr: Twitter- Lord Ashcroft/ Amárach Research/ Red C

Polska-IE
Bezrobocie w sierpni
Budżet jednak bez o
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish