Teraz im się opłaca

W Polsce zakończyły się wybory, wiemy, kto w naszej ojczyźnie będzie rządził przez cztery lata, natomiast Irlandia przygotowuje się do aktu wyborczego, a jednocześnie bada się nastroje społeczne i poparcie dla ugrupowań politycznych.

Tym razem na prowadzeniu jest Fine Gael, które zebrało poparcie na poziomie 29%, co daje takie samo wsparcie, jakie było w sondażu z maja. Lekki spadek zanotowała partia Fianna Fáil i gdyby wybory odbywały się dzisiaj, to 25% uprawnionych do głosowania wskazałoby tę grupę, jako tworzącą gabinet.

Sporo od ostatniego sondażu IPSOS MRBI traci Sinn Féin, bo z 16% poparcia spadło na 14%, więc wróciło do swojego wcześniejszego stanu posiadania.

Partia Zielonych urosła obecnie w 8-procentową siłę, a na Partię Pracy może zagłosować 6% respondentów. Niezależni mają w tym badaniu 10%, a Independents4Change na 2%. Współrządzący gabinet Sojusz Niezależnych 1%, podobnie, jak Solidarność z PBP.

Badanie dla Irish Times przeprowadziła na próbie 1200 osób pracownia Ipsos MRBI, a margines błędu wynosi 2,8%.

W tym sondażu zapytano też o zaufanie do liderów partii politycznych i powody do zadowolenia ma Leo Vardakar, którego dobrze oceniło 51% badanych, co oznacza wzrost o 15%. Wzrosło też o 11% zadowolenie z rządu i ten pozytywnie oceniło 42% respondentów.

Ankietowani są też zdania, iż irlandzki rząd, nie powinien iść na kompromis w kwestii brexitowej, nawet jeżeli oznaczać ma to twardą granicę. Tak twierdzi 47% badanych, a 42% uważa, iż kompromis jest potrzebny.

Bogdan Feręc

Źr: IPSOS

Polska-IE
Zmiana czasu – jes
Niezwykły pogrzeb (
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish