Teoria potwierdzona

Spotkałem się niedawno ze swoim znajomym, z którym rozprawiamy niekiedy na różne istotne tematy, a te, jako żywo związane są z naukami ścisłymi.

Takoż i ostatnio postanowiliśmy przeanalizować jedną z fizyczno-architektonicznych teorii, więc tę, która mówi, iż: Jeśli środek ciężkości danego przedmiotu wychyli się poza jego podstawę, to ów przedmiot straci równowagę i się przewróci.

W tym celu, czyli zbadania prawdziwości teorii, udaliśmy się w zawiłość uliczek Galway, a tam na żywym organizmie miasta, badaliśmy zjawiska towarzyszące naukowej koncepcji.

Zmęczeni bezskutecznym poszukiwaniem dowodów, postanowiliśmy wejść na jeden kufelek Guinnessa, ale bez większej wiary, iż właśnie w pubie, nasze poszukiwania okażą się jakże owocne.

Zająwszy miejsce przy barze, nadal rozprawialiśmy o postawionej wcześniej tezie, więc o środku ciężkości. Tak upływały godziny, nasza retoryka zmieniała się w nader rozwiniętą gestykulację, a i podniósł się poziom głośności dyskusji, gdyż temat rozwinął się w pełni.

Kiedy kończyliśmy już dysputy, a i uznaliśmy, że nie na nasze głowy takie tematy, rozwiązanie pojawiło się samo.

Otóż podnosząc swe ciała z barowych stołków, nagle jakaś siła, przesunęła nasze środki ciężkości i z trudem panując nad nią, a i opierając się grawitacji, pozostaliśmy na swoich podstawach, próbując nie utracić równowagi.

Jednocześnie spoglądając na siebie, na twarzach pojawiły się uśmiechy, bo teoria została potwierdzona w całej rozciągłości, czyli środek ciężkości wysuwający się poza podstawę przedmiotu, prowadzi do utraty równowagi.

Morał: Tym razem dla kobiet. Jeżeli wasz chłopak, narzeczony lub mąż, przychodzi do domu chwiejnym krokiem, to nie zarzucajcie mu, iż jest w stanie wskazującym na spożycie, a wiedzcie, że badał którąś z teorii, jakie wysnuła nasza nauka.

Bogdan Feręc

Polska-IE
Walentynki
Rocznica pewnego zam
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish