Teoretyczne testy na prawo jazdy online

Już wkrótce mogą mienić się zasady zadawania testów teoretycznych na prawo jazdy, ponieważ RSA, przygotowuje się do wprowadzenia ich w formie online.

Jak podaje the Road Safety Authority (RSA), pracuje już nad wprowadzeniem nowych przepisów, a te, zezwolić mają na zdawanie testów teoretycznych na prawo jazdy na samochód lub motocykl online. Takie rozwiązanie pomoże wg RSA, na zminimalizowanie opóźnień, które pojawiły się w chwili, kiedy ze względu na pandemię koronawirusa, zamknięto ośrodki egzaminacyjne. Rzecznik RSA jest przekonany, że w tej chwili, należy wprowadzić taką możliwość, ponieważ nie wiadomo, jak długo potrwają ograniczenia, więc i zmniejszoną ilość testów. Jeżeli jednak da się przyszłym kierowcom możliwość zdania egzaminu online, to miesięcznie, można przeprowadzić znacznie więcej testów, niż standardowe w ośrodkach egzaminacyjnych kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy.

Aktualnie teorię przez Internet zdawać mogą przyszli kierowcy autobusów lub ciężarówek oraz osoby, które potrzebują certyfikatu kompetencji zawodowych i przyszli licencjonowani instruktorzy nauki jazdy.

Egzamin teoretyczny online, obwarowany będzie kilkoma ważnymi zasadami i osoba przystępująca do niego, zobowiązana będzie do posiadania zintegrowanej z systemem RSA kamery internetowej, zobowiązana będzie do pozostawania pojedynczo w pomieszczeniu, w którym zdawać będzie egzamin, a także nie będzie mogła w zasięgu wzroku posiadać żadnych materiałów, które mogłyby pomóc w zdaniu egzaminu.

Urząd Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego poinformował, iż rozpoczął już rozmowy z dostawcami systemów do prowadzenia egzaminów online, a wkrótce uruchomi program pilotażowy i sprawdzi, czy takie rozwiązanie będzie możliwe do wdrożenia. Rzecznik RSA dodał, że wybrana zostanie grupa testowa, a ta, zda egzamin teoretyczny online w domu lub innym miejscu, jakie wybierze, a następnie, ten sam egzamin, przeprowadzony zostanie w ośrodku egzaminacyjnym. Stanie się to sprawdzianem, który w warunkach rzeczywistych wykaże, czy nowy sposób egzaminowania teoretycznego, działa sprawnie i czy egzaminowani, mają możliwość podpierania się materiałami podczas zdawania teorii z domu.

Bogdan Feręc

Źr: RSA

Polska-IE: Udostępnij
Urząd Skarbowy powi
„Wiosna – ach to
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian