TEMPLE W DOMU

Na całym świecie irlandzka stolica słynie z licznych pubów, a najwięcej znajdziecie…

Chyba każdy słyszał o Temple Bar w Dublinie. Chociaż jak nazwa wskazuje nie jest to tylko bar (choć jest też i pub o takiej nazwie) lecz termin Temple Bar zwykle odnosi się do obszaru w centrum miasta. W rzeczywistości jest to miejsce na najgorętsze zabawy. To tu są puby, restauracje, bary, modne kluby nocne i występy artystów. Temple Bar w Dublinie również ma ciekawą historię.

Znajduje się na południowym brzegu rzeki Liffey, czyli tak zwanego ścisłego centrum. Uważa się, że za nazwę odpowiada rodzina Temple. Sir William Temple był rektorem Trinity College i miał swój dom oraz ogrody w okolicy zwanej tak obecnie. W 1707 roku w Temple Bar w Dublinie założono izbę celną, w której przetwarzano wszystkie dokumenty rządowe dotyczące importu i eksportu. Wraz z izbą celną powstały magazyny, tawerny i burdele. Okolica tętniła życiem. Jednak w 1791 roku, kiedy izbę celną przeniesiono do większych obiektów na północnej stronie rzeki, obszar natychmiast podupadł.

Temple Bar przez lata powoli tracił na wartości. W miarę rozwoju miasta do lat 60. XX wieku deweloperzy zburzyli sporo starych budynków z powodu opłakanego stanu. Z biegiem lat Temple stało się slumsami w centrum miasta, co czyniło go „nietykalnym według nowoczesnych standardów”. W latach 80-tych firma autobusowa Coras Iompair Eireann była gotowa do zbudowania w tym miejscu dużej zajezdni autobusowej. Podczas gdy planowano dworzec autobusowy, budynki wynajmowano po niskich czynszach, co czyniło je doskonałą lokalizacją dla właścicieli małych sklepów, pracowni artystycznych i innych firm związanych ze sztuką. Temple Bar w Dublinie naprawdę się odradzał.

Okazuje się, że protesty uniemożliwiły zbudowanie zajezdni autobusowej. Często i dziś można usłyszeć uwagi na temat tego uroczego obszaru, który mógł być niczym innym jak gigantycznym dworcem autobusowym. Teraz dla zwiedzających Dublin stanowi jedno z obowiązkowych miejsc do obejrzenia. Z pewnością każdy doceni zachowane brukowane uliczki i oryginalną architekturę, ale uwaga na ceny. Kto by pomyślał, że śródmiejskie slumsy mogą ocalić architektoniczną historię miasta? Tak było w przypadku Temple Bar w Dublinie.

Obecnie Temple Bar wraca do „normalności”…Możecie to podejrzeć dzięki – „Earthcam”, która zamieściła kamery i tansmituje na żywo wnętrze oraz to co się dzieje na zewnątrz Temple Bar (pub).

Linki – https://www.earthcam.com/world/ireland/dublin/?cam=dublinpubhttps://www.earthcam.com/world/ireland/dublin/?cam=templebar

Shamek w Dublinie – Radio PL

Polska-IE: Udostępnij
Zostałeś rozszyfro
Rząd planuje całko
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian