Tego dnia 186 lat temu

17 grudnia 1834 roku – rozpoczęła działalność pierwsza dedykowana dojazdowa linia kolejowa na świecie.

Połączyła Dublin City z Kingstown (jak wówczas nazywano Dún Laoghaire) oddalonym o 10 kilometrów. Prędkość pociągów wynosiła około 20 mil na godzinę, co było wówczas imponującym osiągnięciem.

To było wprowadzenie do Irlandii nowoczesnej formy transportu. Siedzenie w wagonach ciągniętych do przodu przez lokomotywę, która spala węgiel lub drewno, by wytworzyć parę napędzającą koła, było nowym doświadczeniem. Kolej była wygodniejsza i szybsza niż podróżowanie pojazdami konnymi. Pociągi były niemalże niezawodne i komfortowe. Mogły trochę trząść jak na dzisiejsze standardy, ale było to o wiele lepsze niż kołysanie się i szuranie po kiepskich drogach w zaprzęgu konnym.

Aby uwzględnić głęboko zakorzenione postawy klasowe, istniały kategorie pierwszej, drugiej i trzeciej klasy, z taryfami odpowiednio jednego szylinga, ośmiu i sześciu pensów. Dzięki dostępności kolei z pociągami kursującymi tam iz powrotem wzdłuż nowej linii od świtu do zmierzchu, odniosła sukces. Jednak jak w przypadku każdego nowego lub „natrętnego” przedsięwzięcia, kolej budziła sprzeciw. Najpotężniejszym przeciwnikiem był Lord Cloncurry. Jego ziemia w Blackrock ograniczała morze, a linia kolejowa przebiegała dokładnie wzdłuż jego krawędzi. Zażądał dostępu do brzegu. Po trudnych negocjacjach podjęto się budowy kładki nad linią kolejową między dwiema imponującymi kamiennymi wieżami. Aby jeszcze bardziej uspokoić pana, zbudowano klasyczne kąpielisko z granitu w stylu włoskim. Do dziś pozostają one jedną z cech linii.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy kolej przewiozła rekordową liczbę 350 000 pasażerów. Przez lata od tego czasu linia była ulepszana i rozwijana, powstały nowe tory, dodano nowe stacje. To ruchliwa trasa, na której stale przejeżdżają pociągi Dart, podmiejskie i główne. Warto skorzystać – widoki wzdłuż linii brzegowej zapierają dech w piersiach…

Przemysław Zbieroń

Fot. Google/TIT

Shamek w Dublinie – Radio PL

Polska-IE: Udostępnij
Bankier.pl po raz tr
POLICJANCI Z MAZOWIE
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian