Te szczepionki są fałszywe – ostrzega Interpol

Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnej Interpol skontaktowała się z władzami Irlandii, ale również z władzami innych państw europejskich i ostrzegała, że oferowane do sprzedaży szczepionki, są fałszywe.

Nie wszystkie, a te, które już teraz można nabyć za pośrednictwem wielu firm działających w Internecie, a „ofert pojawiło się bardzo dużo”, dodają władze Interpolu. Tym samym należy zwrócić baczną uwagę, kto i w jaki sposób oferuje do sprzedaży szczepionkę, a i zaopatrywać się w nią oficjalnymi kanałami.

Interpol uważa, iż ofiarami przestępców mogą padać również prywatne firmy, w tym medyczne, które zechcą zaopatrzyć się w szczepionkę przeciwko Covid-19 i tu istnieje największe ryzyko, bo szczepionki, nie będą miały certyfikatów bezpieczeństwa i nie będzie możliwe uzyskanie cyfrowego paszportu szczepień.

Źródło rządowe, które poinformowało o tej sprawie, twierdzi, że Interpol, wysłał jasny sygnał, iż powstał już czarny rynek szczepionek, co może doprowadzić do rozprzestrzenienia się fałszywek po całym świecie. Informator z irlandzkiego gabinetu dodał, że nie trzeba korzystać ze szczepionek oferowanych przez prywatne firmy, ponieważ rząd, dostarczy je każdemu, kto będzie chciał się zaszczepić.

Słowa te potwierdzone zostały przez premiera Varadkara, który stwierdził, iż szczepionka w Irlandii, podawana będzie bezpłatnie i nie trzeba szczepić się na własny koszt. Varadkar dodał, że państwo, wyda na ten cel ponad 117 milionów euro, a koszt zakupu sfinansowany zostanie z pieniędzy budżetowych i nie zostaną z tego powodu nałożone żadne podatki.

Leo Varadkar:

– Nasz program szczepień będzie bezpłatny i oparty na potrzebach.

Co ważne, wiele irlandzkich firm, zaczęło szukać możliwości zakupu szczepionek, które chce podać zatrudnionym u siebie osobom, a to właśnie te przedsiębiorstwa, najbardziej narażone są na zakup fałszywej szczepionki.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Russia is ‘main th
Ryzykowne święta B
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian