Taoiseach Martin spotyka się z premierem Szmyhalem

Szef irlandzkiego gabinetu spotkał się dzisiaj na lotnisku w Shannon ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, który podróżuje do USA.

W spotkaniu udział bierze również ambasador Ukrainy w Republice Irlandii Jej Ekscelencja Larysa Gerasko, a wizyta odbywa się w tydzień po wizycie ministra spraw zagranicznych Simona Covneya w Kijowie i Buczu na Ukrainie.

Premier Denys Szmyhal

Denys Szmyhal rozmawiał z Micheálem Martinem o bieżącej sytuacji na Ukrainie, ale i o ultimatum, jakie postawiła Ukrainie Moskwa, a ukraiński premier, kolejny raz złożył podziękowania na ręce irlandzkiego premiera za wsparcie, jakie otrzymuje społeczeństwo Ukrainy ze strony tutejszego rządu i mieszkańców.

Wizyta przewidziana jest na zaledwie kilka godzin, gdyż premier Szmyhal jest właśnie w podróży do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie zaplanowanych ma serię spotkań z tamtejszymi politykami.

Dzisiaj potwierdzono również, iż w związku z rozpoczęciem nowej fazy działań wojennych, jakie rozpoczęła Federacja Rosyjska i zmasowanym ostrzałem rakietowym ukraińskich miast, Norwegia przekazała Ukrainie ok. 100 pocisków przeciwlotniczych Mistral. Francuskie pociski i wyrzutnie Mistral zostały już dostarczone, a do tej pory stanowiły wyposażenie okrętów norweskiej Marynarki Wojennej. Oświadczenie w sprawie przekazania wyrzutni Mistral złożyło Ministerstwo Obrony Królestwa Norwegii.

Więcej o tej sprawie dzisiaj w radiu Near.FM o godzinie 19:00 w programie Polska Muzyczna Tygodniówka.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Easter Rising w Near
Kelleher z zadowolen
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська