Tańsze rozmowy i sms-y w całej Unii Europejskiej

Już jutro wszyscy użytkownicy telefonów w Unii Europejskiej mogą liczyć na obniżenie kosztów rozmów i wysyłania krótkich wiadomości tekstowych.

Komisarz UE ds. cyfrowych Marija Gabriel poinformowała, że od środy 15 maja 2019 roku tanieją wszystkie połączenia telefoniczne na terenie całej Unii Europejskiej, ponieważ Komisja Europejska wprowadza nowe maksymalne stawki dla operatorów telefonicznych. Niższe ceny za rozmowy i sms-y obowiązywać będą dla połączeń międzynarodowych, a dostosować się do przepisów zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Maksymalna stawka za minutę połączenia np. z Irlandii do Polski wyniesie od jutra 19 eurocentów plus VAT, uzależniony od kraju, z którego wykonuje się połączenie, natomiast sms kosztować będzie od jutra maksymalnie 6 eurocentów netto.

To kolejny krok, mówiła komisarz Marija Gabriel w celu obniżania kosztów połączeń telefonicznych na terenie Unii Europejskiej i przychodzi po zniesieniu opłat roamingowych, co miało miejsce w 2017 roku. Decyzja Komisji Europejskiej ma też przeciwdziałać wygórowanym opłatom za połączenia międzynarodowe w ramach UE, czego oczekiwali mieszkańcy całego bloku.

Wprowadzenie cen maksymalnych stanie się jednocześnie wyrównaniem stawek za połączenia międzynarodowe w UE, a do tej pory różnice w cenie jednominutowego połączenia dochodziły nawet do 10 eurocentów i były o ponad 10% droższe od połączeń krajowych.

Nowe stawki obowiązywać mają wyłącznie dla klientów indywidualnych, ponieważ klienci biznesowi, objęci są odrębnymi umowami ze swoimi operatorami, a ci stosują wobec nich oferty specjalne.
Bogdan Feręc

Źr: Komisja Europejska/IAR

Znajdź nas:

Premier i minister b
Więcej landlordów,
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn