Tanie rządowe mieszkanie, jest droższe od najmu prywatnego

Fianna Fáil ogłaszając inwestycję w mieszkania komunalne, a w ich skład wejdą też mieszkania socjalne i pod tani najem, nie ujawniła praktycznie żadnych szczegółów, jakimi kierować się będą władze w zakresie kredytowania najemców, a te, które zostały ogłoszone, nie przystają do potrzeb osób o niższym statusie materialnym.

Dlatego senator Partii Pracy, chce, aby pojawiły się informacje, czy zapowiedź budowy niewielkiego osiedla komunalnego, będzie przystępna dla osób, których nie stać na wynajęcie domu lub mieszkania? Pani senator twierdzi, że potencjalni najemcy, będą mieli również problemy z otrzymaniem kredytu.

Fianna Fáil musi wyjaśnić, jak kredyt terminowy wpłynie na koszt najmu zakwaterowania w Shanganagh w Dún Laoghaire? Rzecznik ds. mieszkań i spraw pracowniczych senator Rebecca Moynihan, wyraziła poważne zaniepokojenie wstępnymi kosztami zaproponowanymi przez Fianna Fáil, które przewyższają ceny najmu rynkowego.

Senator Moynihan powiedziała:

– Na podstawie danych zawartych w komunikacie prasowym Fianna Fáil spodziewam się, że każdy, kto uzyska dostęp do najmu lokali w Shanganagh, znajdzie się wśród 20% najlepiej zarabiających. Przy cenie jednego łóżka wynoszącej 1000 euro miesięcznie i czynszu w wysokości 2000 euro za dwa łóżka, należy zadać poważne pytania dotyczące przystępności tej propozycji. Przy czynszu w wysokości 24 000 euro rocznie za dwa łóżka, para lub samotny rodzic z dzieckiem potrzebowałby dochodu w wysokości 80 000 euro, aby było to mniej niż 30% ich dochodu. Jak to się ma do ogólnie dostępnych mieszkań? Najnowszy raport przeprowadzony przez Daft.ie pokazuje, że średni czynsz w South County Dublin za nieruchomość z dwoma łóżkami wynosi 1919 euro. Co więcej, zakup domu z dwoma sypialniami z hipoteką na ponad 30 lat w South County Dublin kosztuje obecnie 1453 euro. Dlaczego więc koszt wynajmu w Shanganagh jest wyższy? Naprawdę niepokoi mnie pogląd, że jest to niedrogie lub uczciwe. Wiemy, że ludzie mieszkający w wynajmowanych mieszkaniach są najbardziej narażeni na trwałe ubóstwo, a ten rozwój sytuacji jest doskonałym przykładem tego, dlaczego znajdujemy się w głębi kryzysu mieszkaniowego. Jeśli poważnie myślimy o rozwiązaniu kryzysu mieszkaniowego, musimy położyć nacisk na koszt i przystępny wynajem. Minister potrzebuje sprawdzenia rzeczywistości, jeśli uważa, że ​​roczny rachunek za czynsz w wysokości 24 000 euro stanowi przystępną cenę, czy też zobowiązuje się do przedłużenia okresu obciążeń najmu tak, aby był on przystępny dla większości pracowników.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian