Tanie domy dla osób o niskich i średnich dochodach. Do kupienia już w przyszłym roku?

Najnowszy pomysł stanie się szansą dla wielu osób, aby nareszcie zamieszkać we własnym domu, ale czy zostanie zrealizowany, zależeć będzie od Dáil.

Największa partia opozycyjna przygotowała właśnie nową inicjatywę ustawodawczą, a w tej proponuje, aby pary o łącznym dochodzie, który nie przekracza 85 000 € rocznie, mogły kupować domy w cenie 230 000 €. Domy miałyby charakteryzować się trzema sypialniami, więc być odpowiednimi dla rodziny, a program zaproponowany został przez Sinn Féin. Idąc dalej, ugrupowanie Mary Lou McDonald zaproponowało, aby możliwość zakupu taniego domu (230 000 €) lub mieszkania miały osoby żyjące w pojedynkę, a w tym przypadku ich dochód brutto, nie przekracza 55 000 €.

Podstawą planu Sinn Féin będą domy, które wybudowane zostaną na gruntach państwowych, co znacznie obniży ich cenę.

Ugrupowanie proponuje też szereg zabezpieczeń, które mają dać gwarancję, że tanie domy, nie będą następnie odsprzedawane z zyskiem. Sinn Féin chce zawrzeć w nowej ustawie zapis, iż dom kupiony w tym systemie, nie może być odsprzedany innej osobie, ani nie może stać się obiektem najmu. Zakaz odsprzedaży obejmować będzie osoby spoza systemu, a zbyć nieruchomość będzie można osobie lub parze, która zarejestrowana została w systemie kupna tanich domów. Domy będą mogły być sprzedawane członkom najbliższej rodziny oraz wejdą jednocześnie w skład majątku spadkowego, więc mogą być dziedziczone.

Sinn Féin zaznacza, że proponowane rozwiązanie, byłoby dostępne dla osób, które kupują swój dom po raz pierwszy. Będą też wyjątki, gdyż tanią nieruchomość, będzie mogła nabyć osoba, która straciła swój pierwszy dom w przypadku np. rozpadu związku lub innych zdarzeń losowych. Z propozycji partii opozycyjnej będą mogły również korzystać osoby, którym powiększyła się rodzina, a wcześniej kupiły już swój pierwszy dom.

Z szacunków Sinn Féin wynika, że już w przyszłym roku, do właścicieli, mogłoby trafić około 8000 tanich domów, z czego ok. 4000 przeznaczona byłaby na wynajem regulowany przepisami państwowymi. Budową domów, zarządzaniem i pobieraniem opłat, zajmować się mają w tym przypadku władze lokalne, które pieniądze na realizację projektów otrzymają z budżetu centralnego.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkaniowych poseł Eoin Ó Broin powiedział, że ten system, dostarczy na rynek domy, które będą tańsze od tych, które budowane są przez deweloperów o około 160 000 €.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Włamywacze odrabiaj
Podwyżka płac dla
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian