Tanich mieszkań nie było, nie ma i długo nie będzie

W ministerialnej zapowiedzi o kosztach najmu brakuje ambicji i niezbędnych rozwiązań do zakończenia kryzysu najmu mieszkań.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkaniowych Eoin Ó Broin określił ponowne ogłoszenie przez ministra jego planów najmu kosztów, jako „pozbawione ambicji koniecznych do rozwiązania kryzysu wynajmu w naszych centrach miejskich”.

Ó Broin powiedział:

– Minister O’Brien ponownie ogłosił plany wynajmu lokali przez rząd, a finansowanych z budżetu na 2021 r. To 35 mln euro za 350 jednostek najmu, w porównaniu z 400 jednostkami, do których finansowania wcześniej zobowiązywał się budżet na 2021 r. Chociaż zobowiązanie do podniesienia kosztów wynajmu jednostek jest mile widziane, potrzebujemy tysięcy jednostek, a nie setek. Właśnie o to, od lat apelują NESC, ESRI i Agencja Mieszkaniowa…, o tanie domy na wynajem na dużą skalę. Kolejną obawą związaną z zapowiedzią ministra jest to, że czynsze są zbyt wysokie. Musimy zapewnić dostępność tanich mieszkań na wynajem w cenie od 700 do 900 euro miesięcznie, a rząd musi ciężej pracować, aby przedłużyć okres kredytowania i obniżyć koszty finansowania jednostek. Powiedziałem, kiedy w październiku ogłoszono środki w ramach budżetu na 2021 r., że 35 mln euro to marna kwota do wydania. Jest to nieporównywalne z finansowaniem, które rząd przeznacza na subsydiowanie prywatnego sektora najmu poprzez HAP, RAS, długoterminowy leasing i dodatek czynszowy w przyszłym roku w wysokości ponad 1 mld euro. Z niecierpliwością czekam na szczegóły programu, kiedy minister w końcu zdecyduje się opublikować swoje przepisy dotyczące mieszkań po przystępnych cenach, obiecane prawie sześć miesięcy temu.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Ostrzeżenie przed s
W Irlandii będzie s
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian