Tánaiste i minister Donohoe z zadowoleniem przyjmują dane wskazujące na ożywienie zatrudnienia

Dane z Badania Siły Roboczej (LFS) opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny pokazują ciągłe ożywienie po pandemii na irlandzkim rynku pracy, z 221 300 miejscami pracy utworzonymi w roku do III kwartału 2021 r., a zatrudnienie wynosi obecnie 2,47 mln, co stanowi prawie 10-procentowy wzrost w tym samym kwartale 2020 roku.

Ten wzrost, który następuje po podobnie pozytywnym wzroście zatrudnienia w II kwartale 2021 r., odzwierciedla sukces wysiłków rządu na rzecz pomocy pracownikom i przedsiębiorstwom podczas pandemii, złagodzenie ograniczeń dotyczących zdrowia publicznego, pomyślne wdrożenie rządowego programu szczepień i koncentrację w sprawie stymulowania ożywienia na rynku pracy określonego w planie naprawy gospodarczej. Nadrzędnym celem planu naprawy gospodarczej jest osiągnięcie 2,5 miliona osób zatrudnionych do 2024 r., co przekroczy poziom sprzed pandemii.

Badanie siły roboczej pokazuje:

  • Zatrudnienie nadal silnie rośnie. W roku do III kwartału 2021 r. powstało 221 300 miejsc pracy
  • 113 400 z tych miejsc pracy powstało w III kwartale 2021 r.
  • Całkowite zatrudnienie wynosi obecnie 2,47 miliona, blisko celu 2,5 miliona określonego w planie naprawy gospodarczej na 2024 r.
  • Zatrudnienie poza Dublinem wzrosło o 151 900 w ciągu roku do III kwartału 2021 r. (+9,7 proc.)
  • Zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy wzrosło o 107 200 (+5,9 procent) rok do roku w tym samym trzecim kwartale 

Komentując liczby, Tánaiste i minister ds. przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia Leo Varadkar powiedział:

– Wyniki pokazują, że w trzecim kwartale tego roku do pracy wróciło ponad 110 tysięcy osób. Zatrudnienie zbliża się teraz do celu 2,5 mln ustalonego na 2024 r. w rządowym planie naprawy gospodarczej, wyższego niż przed Covid. Nic dziwnego, że największy wzrost w sektorze miał miejsce w przypadku zakwaterowania i usług gastronomicznych, przy 29,4% wzroście liczby osób pracujących w tym sektorze, który został ponownie otwarty w tym okresie. Wirus nigdy nie przestaje nas zaskakiwać, a ostatnie tygodnie przyniosły większą niepewność. Wiem, że jest to naprawdę trudne dla firm i pracowników. Uważnie obserwujemy sytuację, a rząd będzie nadal wspierał tych, którzy walczą. Fakt, że tak wielu ludzi było w stanie stosunkowo szybko wrócić do pracy, świadczy o obowiązujących zasadach, które pomagają firmom w zarządzaniu kosztami ogólnymi i utrzymywaniu kontaktu z personelem.

Minister finansów Paschal Donohoe stwierdził natomiast:

– Dane pokazują, że łączna liczba osób pracujących w okresie letnim była o 150 tys. wyższa niż w analogicznym okresie dwa lata temu. Jest to bardzo zachęcające i spójne z innymi wskaźnikami, które widzieliśmy w ostatnich miesiącach, w tym ze spadkiem liczby osób na PUP o 170 tys. w trzecim kwartale oraz utrzymującą się siłą wpływów z podatku dochodowego w tym roku. Potwierdza to, że polityczna reakcja rządu na pandemię była właściwa – minimalizując blizny i torując drogę do szybkiego powrotu do zdrowia. Jestem przekonany, że gdy pokonamy czwartą falę wirusa, nasza gospodarka i rynek pracy będą się nadal umacniać.

Departament Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia (DETE) odpowiedzialny jest za irlandzką politykę w zakresie światowego handlu i inwestycji wewnętrznych oraz jest też odpowiedzialny za promowanie uczciwej konkurencji na rynku, ochronę konsumentów i pracowników.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Enterprise.gov.ie

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
„Głęboko niepoko
Spiralny koszt Boże
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська