Tak zaczyna się kryzys

W gospodarce jest kilka motorów napędowych, a tymi są m.in. handel, produkcja przemysłowa i budownictwo, a to w Irlandii ma się jeszcze całkiem dobrze, chociaż widać już spadek tempa wzrostu.

Najnowsze wyniki badań sektora budowlanego, które prowadzi swoim indeksem PMI Ulster Bank, pokazały, iż lipcowe tempo wzrostu sektora budowlanego, jest najniższe od sześciu lat. Najgorzej sytuacja przedstawiała się w detalicznym sektorze budowlanym, ale podniosła się budowlana aktywność komercyjna i tu zanotowano zwyżkę do 4-miesięcznego maksimum.

Największą aktywność sektora budowlanego widać w przypadku budownictwa mieszkaniowego i PMI, chociaż spadające, wynosi aktualnie 55,7 punktu, a to cały czas oznacza rozwój. Mieszkaniowy sektor budowlany pozostał najszybciej rozwijającym się w całej branży związanej z budownictwem, dodaje Ulster Bank.

Główny ekonomista Ulster Bank na Republikę Irlandii Simon Barry powiedział, że najbliższa przyszłość rysuje się dla tego sektora bardzo dobrze i kolejne 12 miesięcy, nadal powinno wykazywać trendy wzrostowe.

Trochę inaczej patrzą na sektor budowlany analitycy rynku i wśród nich zapanował pogląd, iż to wstęp do spadków wyników, a co za tym idzie ograniczenia tempa zatrudnienia, a i wyhamowanie inwestycji. Kolejnym krokiem będzie zmniejszanie ilości inwestycji, a to z kolei doprowadzi do spadku zatrudnienia, a w konsekwencji przełoży się na wyniki ekonomiczne kraju, więc sektor budowlany pociągnie za sobą spadki wyników ekonomicznych w innych branżach.

Eksperci ds. rynku budowlanego są też zdania, że problem można rozwiązać w prosty sposób i rząd powinien zwiększyć ilość pieniędzy na rynku budowlanym, a może to osiągnąć przez dodatkowe inwestycje.

Niestety w eksperckich dywagacjach pojawiają się też doniesienia, o nadchodzącym głębokim kryzysie dla całej branży budowlanej, a ten wywołany zostanie Brexitem i kierowaniem środków na inne cele, związane z rządową pomocą dla najbardziej dotkniętych wyjściem Brytyjczyków z UE sektorów i na wsparcie socjalne.

Bogdan Feręc

Źr: Ulster Bank/Business Ireland

Podziel się:

W przyszłym roku za
Czy królowa zabierz
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn