Tak wyglądać będzie kalendarz odmrożenia kraju?

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego wydał swoje rekomendacje w kwestii kolejnych kroków dotyczących otwierania Irlandii, a teraz od rządu zależy, czy na te się zgodzi, czy może wprowadzi jakieś modyfikacje.

Co ważne, zalecenia są dosyć daleko posunięte, więc idą w kierunku pełnego otwarcia, ale są także pewne zastrzeżenia. Inaczej do sprawy podchodzi Komitet Gabinetowy ds. Covid-19 i o ile zaleca takie same rozwiązania, jak czyni to NPHET, to już zastrzeżeń jest znacznie mniej. Oba dokumenty, omówione zostaną dzisiaj przez Radę Ministrów, a o efekcie posiedzenia, dowiemy się w godzinach popołudniowych.

W tym zakresie, bo tak działo się już wcześniej, można mieć jednak pewność, iż zasady, o których mowa była w obu ciałach doradczych, zostaną wprowadzone, a rząd jedynie zatwierdzi je do realizacji. Istotne jest również, że plan uruchamiania gospodarki i uwolnienia mieszkańców Irlandii nieco przyspieszył, więc o miesiąc szybciej będzie można podróżować w celach innych niż istotne.

Zalecenie dla rządu mówi, iż wakacyjne wyjazdy zagraniczne, mogą być dozwolone od 19 lipca, a w tym samym dniu wejdzie w Irlandii w życie system cyfrowych certyfikatów Covid-19. Podróże odbywać będą mogły wszystkie osoby, bo zarówno te w pełni zaszczepione, jak i ozdrowieńcy, ale i ci, którzy przedstawią negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa. Ta sama grupa, ale już po powrocie, uniknie hotelowej lub domowej kwarantanny. Osoby zaszczepione z innych państw, będą mogły swobodnie odwiedzać Irlandią i również w ich przypadku, nie będzie obowiązywać kwarantanna.

W zaleceniach czytamy, że posiłki w pomieszczeniach, w tym w kawiarniach i pubach, dozwolone zostaną od 5 lipca, a otwarcie hoteli nastąpi 2 czerwca. Pięć dni później, wejdzie w życie przepis o możliwości podawania posiłków na wolnym powietrzu.

5 lipca zmieni się też zasada dotycząca odwiedzin w domach i zaproponowano, by od tego dnia więcej osób mogło spotykać się prywatnych domach.

Wydarzenia plenerowe zakazane będą do 2 sierpnia, ale nie będzie mogło w nich uczestniczyć więcej, niż 500 osób. W niektórych przypadkach ilość osób będzie mogła być znacznie większa, o ile obiekt oferuje możliwość bezpieczeństwa zdrowotnego, jednak uczestników imprezy, nie będzie mogło być więcej, niż 25% pojemności obiektu. W imprezach pod dachem uczestniczyć będzie mogło do 100 osób, a w większych obiektach do 200 osób. W czerwcu otwarte zostaną również kina i teatry, ale i tu wprowadzone zostaną limity osób.

Zarówno służby medyczne kraju, jak i zespół rządowy, z optymizmem patrzą w irlandzką koronawirusową przyszłość, a obecnie zapowiadane luzowanie ograniczeń, ma być wstępem do zniesienia wszelkich ograniczeń. NEPHET poinformował, iż dzieje się tak, ponieważ program szczepień rozwijany jest poprawnie i coraz więcej osób jest już zaszczepionych.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Poland to launch fir
Czynsze mogą wzrosn
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian