Tak wyglądać będą szczepienia

Rząd opublikował dzisiaj szczegóły zasad, jakimi kierować się będą służby medyczne, które wysyłać mają zaproszenia do rejestracji w systemie szczepień.

Plan jest rozbudowany, określa właściwie wszelkie aspekty nadchodzącego programu szczepień, a ten, może rozpocząć się tuż po zatwierdzeniu szczepionki przez Europejską Agencję Leków (EMA). Jak powiedział minister zdrowia Stephen Donnelly, posiedzenie EMA zaplanowane jest na 21 grudnia tego roku, więc o ile decyzja o dopuszczeniu do użycia szczepionki będzie pozytywna, szczepienia będą mogły rozpocząć się następnego dnia.

Minister Donnelly dodał, że EMA, może też odsunąć termin szczepień i zgodzić się, aby wykonywane były dopiero z początkiem przyszłego roku. Szczepionki do Irlandii trafiać będą w trzech fazach, a pierwsza to wprowadzenie, druga – masowy wzrost szczepień, a ostatnia – wolny dostęp do szczepionki. W pierwszej fazie szczepionki otrzyma niewielka grupa mieszkańców Irlandii, a spowodowane to będzie dostępną u producentów ilością, ale również ze względu, że tylko jedna lub dwie firmy, otrzymają zgodę na dystrybucję swojego produktu.

Ilość producentów szczepionek będzie wzrastać, wraz z kolejnymi firmami, które spodziewają się na wprowadzenie swoich szczepionek do użycia. Jak dodał minister Donnelly, ośrodki masowych szczepień, uruchomione zostaną podczas drugiej fazy programu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, gdzie dostępne będą szczepionki, a z zapowiedzi wynika, że będą to domy opieki długoterminowej, duże zakłady opieki zdrowotnej, ośrodki masowych szczepień, gabinety lekarzy ogólnych oraz apteki. W przypadku dużych zakładów opieki zdrowotnej, że te, staną się również centrami dystrybucji dla mobilnych centrów szczepień.

Departament Zdrowia zapewnił, że zarówno sama szczepionka, jak i jej podanie, będzie bezpłatne – dla wszystkich mieszkańców kraju.

Jako pierwsze szczepionkę otrzymają grupy o najwyższym priorytecie, w wieku powyżej 65 lat, przebywające w placówkach opieki długoterminowej oraz pracownicy służby zdrowia – pierwszego kontaktu, którzy mają bezpośrednią styczność z pacjentami. Następnie po szczepionkę pojawią się osoby w wieku powyżej 70 lat – spośród nich, grupa powyżej 85 lat będzie pierwsza, a następnie osoby w wieku od 80 do 84 lat, później osoby w wieku od 75 do 79 lat i osoby w wieku od 70 do 74 lat. Kolejnymi do zaszczepienia będą inni pracownicy służby zdrowia, a za nimi osoby w wieku od 65 do 69 lat, stawiając na pierwszym miejscu osoby z istniejącymi schorzeniami. W następnej kolejności szczepionkę otrzymają kluczowi pracownicy, a później osoby w wieku od 18 do 64 lat, które są uważane za osoby o wysokim ryzyku, przebywają w obiektach rezydentów długoterminowych lub mieszkają / pracują w zatłoczonych warunkach.

Wiadomość o szczepieniu zostanie nam przesłana, prawdopodobnie w formie listowej, a w tym znajdować się będzie zaproszenie do rejestracji, co pozwoli na wyznaczenie terminu szczepienia. Każda osoba, która podda się szczepieniu, będzie miała przypisaną datę szczepienia, a także wpisany zostanie numer serii podanej szczepionki. Po szczepieniu każda osoba, poproszona zostanie o odczekanie 15 minut, aby upewnić się, czy nie występuje u niej odczyn alergiczny. Następnie w odpowiednim czasie, poinformowani zostaniemy drugiej turze szczepienia.

Szczepionki podawać będzie wykwalifikowany personel medyczny, który zarejestrowany jest, jako pracownicy służby zdrowia, a wcześniej wyznaczeni do przeprowadzania iniekcji, przejdą kompleksowe szkolenie. Pracownicy HSE, którzy będą szczepić, zapoznani zostaną też typami szczepionek, jakie podawać będą pacjentom.

Zanim jeszcze szczepionka weszła do użycia, pojawiło się wiele pytań, czy szczepionka przeciwko Covid-19, jest bezpieczna? W tym przypadku stwierdzono, że EMA, nie może podjąć decyzji o dopuszczeniu żadnego produktu medycznego do użycia, o ile pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, dotyczące bezpieczeństwa dla ludzi.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health/EMA

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian