Tak spowalnia gospodarka

Najnowsze dane o ilości powstających w Irlandii firm wyraźnie wskazują, że gospodarka jest w kryzysie, a i pojawiło się wiele obaw, czy uruchomienie firmy jest obecnie dobrym pomysłem.

Informacje płynące z CRIFVision -net wskazują na wyraźny spadek ilości zakładanych obecnie firm, a ilość rejestracji obniżyła się o 12% w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego, kiedy trwała pandemia. Największe wyhamowanie w zakresie powstających firm odnotowano w dziale produkcji, gdzie spadek ocenia się na 32%, motoryzacji 19%, transporcie, magazynowaniu oraz komunikacji 15%, ale też ochronie zdrowia i pracy specjalnej o 10%.

Są jednak działy gospodarki, które idą wbrew trendowi krajowemu i zanotowały rozwój oraz zwiększenie ilości podmiotów gospodarczych na rynku, a to pozwala mieć nadzieję, że kraj wciąż zachowuje potencjał wychodzenia z kryzysu. Sektorami, które notują wzrost ilości firm na rynku, są te zajmujące się dostarczeniem energii elektrycznej, gazu i wody o 26%, hotelarstwem o 14% oraz budownictwem o 5%.

Nastąpił również znaczny wzrost liczby nowych przedsięwzięć uruchomionych głównie w hrabstwach wiejskich, w tym w Leitrim o 42%, Longford 35%, Laois 21% i Wexford o 13%, ale w hrabstwach z dużą populacją miejską odnotowuje się spadki ilości powstawania nowych firm.

Dane sugerują, iż to czynniki ekonomiczne wpływają na decyzje o podjęciu inicjatywy tworzenia nowych firm, a najsłabszymi punktami są obecnie problemy z zaopatrzeniem, ale też spadek nastrojów biznesowych oraz konsumenckich. Rekordowo wysokie jest też obecnie tworzenie miejsc pracy w niektórych zawodach i niedobór pracowników o wysokich kwalifikacjach, a to wiąże się z decyzją o pozostaniu na rynku pracy, nie zaś o podjęciu ryzyka uruchomienia własnej działalności.

Najmniej nowych firm w pierwszych trzech miesiącach tego roku powstawało w dużych ośrodkach miejskich, gdzie rynek pracy jest silny, a zaliczyć można do tego segmentu Dublin, Cork, Galway i Limerick.

Analiza danych wskazuje też, że mamy do czynienia z osłabieniem potencjału gospodarczego Irlandii, która zachwiana została w swoich podstawach, a także z decyzjami mieszkańców kraju, iż lepiej będzie zamieszkać poza dużymi metropoliami. Mówi się też, jak szefowa CRIFVision-net Christine Cullen, iż praca zdalna także wpływa na tworzenie się nowych firm i pracownicy wolą być zatrudnieni na stanowiskach w pracy zdalnej, niż świadczyć usługę prywatną.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister chce ratowa
Rząd powinien wprow
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська