Tajny plan dystrybucji i szczepień NPHET

Irlandia w pierwszej fazie udostępniania szczepionek otrzyma jej w ramach unijnej umowy około 2 milionów pojedynczych dawek, a następnie kupować będzie potrzebne ilości na rynku komercyjnym.

Wynika to z warunków unijnej umowy zbiorowej, jaka przyjęta została przez państwa członkowskie, a także z umowy, jaką z firmą Pfizer podpisała Komisja Europejska. Nie jest wykluczone, że szczepionki, o ile zostaną zatwierdzone przez organa regulacyjne, pojawią się w Irlandii już w końcówce grudnia, ale może być też tak, że pierwsze partie trafią do magazynów z farmaceutykami, jeszcze przed oficjalnym wydaniem zgody na ich użycie.

Władze służby zdrowia z ostrożną radością przyjęły informację o wynikach badań giganta farmaceutycznego i twierdzą, iż badania wewnętrzne to jedno, a teraz, potwierdzone musi być to oficjalnie.

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego (NPHET), oświadczył, że twierdzenia Pfizer, opierają się na ograniczonych danych z badań 3 fazy, ale mówią, że to pierwszy krok do dużego postępu. Jak zapowiedział NPHET, lekarze czekają teraz na publikacje szczegółowych informacji z przeprowadzonych testów, głównie w literaturze fachowej, ale i na komentarze osób, które weryfikować będą te dane.

Dr Tony Holohan dodał w tej sprawie, iż poczekać trzeba na wiarygodne dane i stwierdził:

– Mamy nadzieję, że to przełom, ale z pewnością, nie jest to czas na świętowanie. Kiedy jej skuteczność i przede wszystkim bezpieczeństwo zostaną potwierdzone, Irlandia będzie mogła zorganizować dystrybucję dostaw.

Naczelny lekarz kraju dodał również, że prace przygotowawcze do dystrybucji i szczepień zostały zaplanowane, a toczyły się za zamkniętymi drzwiami. Holohan zaznaczył, że stało się to na długo przed pojawieniem się informacji, że szczepionka będzie szybko dostępna.

Dr Tony Holohan:

– Kiedy nadejdzie odpowiedni czas, przedstawimy szczegóły.

Z informacji, jakie pojawiły się już wcześniej, wiemy, że w pierwszej kolejności szczepionki trafią do domów opieki i przeznaczone będą również dla personelu medycznego oraz dla osób starszych. Nieoficjalnie mówi się też, że szczepienia przeciwko koronawisusowi, nie będą obowiązkowe, ale o ile wirus SARS-CoV-2 ma być pod kontrolą, powinna zaszczepić się przeciwko niemu znakomita większość populacji wyspy.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Tesco zapowiada boż
Rząd wpompuje w lot
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian