Tajny pakt podważa neutralność Irlandii

Prawie dwie dekady tajny pakt pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandii utrzymywany był w tajemnicy, a podpisany został po atakach z 11 września.

Wtedy właśnie Republika Irlandii, porozumiała się z władzami Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i zezwoliła, by na irlandzkim niebie pojawiały się odrzutowce RAF. O tej chwili można uważać, że Irlandia utraciła swoją neutralność i swego rodzaju suwerenność, powiedział poseł niezależny Cathal Berry.

Poseł zażądał, aby umowa został zakończona, a naddźwiękowe myśliwce przechwytujące RAF-u, które mają prawo zestrzelić samoloty nieprzyjaciela znajdujące się w irlandzkiej przestrzeni powietrznej, straciły prawo operowania nad Zieloną Wyspą. TD Cathal Berry podkreśla, iż poprzez takie działanie, więc tajną umowę, a i liczne loty RAF-u nad Irlandią, kraj stracił status państwa neutralnego, a przynajmniej tak może być traktowany przez obce jednostki.

Trochę innego zdania są źródła wojskowe, bo te twierdzą, że w ostatnich latach, dochodziło do wielu incydentów powietrznych, w tym przechwytywania samolotów należących do Federacji Rosyjskiej, a te, z wyłączonymi transponderami, czyli urządzeniami identyfikującymi samoloty, naruszały przestrzeń powietrzną Irlandii. Zawsze w takich sytuacjach reagował RAF i wspierał działania irlandzkiego lotnictwa wojskowego. Wyżsi przedstawiciele Air Corps dodają, że zagrożenie nie jest w tym przypadku wyłącznie militarne, bo samoloty bez włączonych transponderów, są zagrożeniem dla cywilnego ruchu lotniczego, więc ważne jest, by takie incydenty, o ile się zdarzają, ograniczyć.

Poseł Berry uznał jednak, że tajny pakt, narusza Konstytucję Republiki Irlandii, a konkretnie Artykuł 15, ustęp 6. Ów artykuł stanowi, że tylko Oireachtas, czyli połączone izby parlamentu, upoważnione są, do wydania zgody, by obce wojska działały na terenie lub w imieniu Republiki. Taki dokument, czy nawet prośba ze strony rządu, nie została przedstawiona posłom i senatorom, a to oznacza, że podpisanie umowy, odbyło się bez zgody ustawodawcy i może naruszać Konstytucję.

Cathal Berry uznał również, że to tragiczna sytuacja, iż po ponad 100 latach od odzyskania przez Irlandię niepodległości, ta nie ma na tyle sprawnego systemu obrony, że musi korzystać ze wsparcia innych państw. Wg posła, Siły Zbrojne Republiki Irlandii, dowiedziały się o istnieniu takiego dokumentu, dopiero w sierpniu 2016 roku, a jak wiemy ataki na USA z 11 września, miały miejsce w roku 2001.

Obecnie ani rząd, ani Siły Zbrojne, ani też Air Corps, nie chcą komentować tej sprawy i słów posła.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia spodziewa s
70% zaszczepionych d
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian