Tajemnicze nasiona z Chin

Pod koniec lipca mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zaczęli otrzymywać tajemnicze paczki, których nie zamawiali. Paczki, zawierające tajemnicze nasiona, wyglądają na wysyłane z Chin. Jak ogłosił Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, do tej pory nie udało się ustalić prawdziwego pochodzenia paczek ani zidentyfikować nasion. W ostatnich dniach paczki zaczęły pojawiać się także w Europie.

Pierwsze informacje o tajemniczych paczkach dotarły do Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych 27 lipca z Kentucky. Dzień później przedstawiciele rolnictwa  z całego kraju zaczęli zgłaszać otrzymywanie nasion nieznanego pochodzenia. Komisarz ds. Rolnictwa Ryan Quarles zaapelował, by nie otwierać paczek, a tym bardziej nie wysiewać nasion nieznanego pochodzenia, gdyż mogą być one szkodliwe.

Amerykanie próbują ustalić czy akcja jest mistyfikacją, żartem, oszustwem internetowym czy być może atakiem biologicznym. Według Departamentu Rolnictwa i Usług Konsumenckich w Karolinie Północnej jest tzw. „brushing”, czyli oszustwo internetowe polegające na wykorzystywaniu przez zagranicznych sprzedawców informacji ze stron typu Amazon, do generowania fałszywej sprzedaży i pozytywnej recenzji w celu podwyższenia oceny produktów. Informacje te jak dotąd nie zostały jednak potwierdzone.

Kilka dni temu Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN)poinformowała na swojej stronie internetowej, że paczuszki, które pojawiły się najpierw w Stanach Zjednoczonych, zaczęły pojawiać się również w Europie, także i w Polsce. W Wydanym komunikacie PIORiN apeluje o nieotwieranie paczek, a szczególności o niewysiewaniu nasion, których pochodzenie jest nieznane. Nasiona te mogą być szkodliwe dla innych roślin, zwierząt a nawet dla całego środowiska. Otrzymane nasiona, ze względu na bezpieczeństwo, najlepiej będzie zniszczyć. Polecaną przez PIORiN metodą jest spalenie ich.

W sprawę zaangażowała się także policja. Rzecznik Komendy Głównej Policji w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że na razie nie wpłynęły żadne zgłoszenia. Jeśli jednak ktoś otrzyma niezidentyfikowaną paczkę, która będzie wyglądała na pochodzącą z Chin, powinien zgłosić się do najbliższej jednostki policji. Telefonicznie lub osobiście.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 06.08.2020

Foto źródło: Washington State Department of Agriculture

Polska-IE: Udostępnij
MISTRZYNI JEST TYLKO
Premier Mateusz Mora
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian