Szybkie testy lotniskowe, jeszcze przed Bożym Narodzeniem

Minister transportu w rządzie Micheála Martina Eamon Ryan z trapionej wewnętrznymi sporami i odejściami członków Green Party, zapowiada wprowadzenie szybkich testów lotniskowych, jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Słowa ministra mają być z jednej strony pocieszeniem, że wraz z testami, odblokowanych zostanie wiele tras, czyli możliwe stanie się podróżowanie na święta do rodzin, a jednocześnie rozdrażni sporą grupę mieszkańców Irlandii, którzy sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu.

Oprócz społeczeństwa – szybkie testy krytykują niektórzy członkowie świata medycyny, a uważają, iż są one nieprzydatne i obarczone wysokim stopniem błędu. Rząd proponując to rozwiązanie, zaznaczył, że wie, iż jest to tylko półśrodek, ale dający możliwość wyłapania potencjalnego zagrożenia i transferu wirusa na wyspę, więc ograniczenia dróg transmisji. Tu jednak pojawił się jeszcze jeden argument i gabinet jest przekonany, że testy w portach lotniczych oraz morskich, dodatkowo zabezpieczą podróżnych przed ewentualnym zakażeniem, w tym od współpasażerów. System testów na lotniskach, będzie też korzystny dla samej gospodarki Irlandii, która potrzebuje kontaktów biznesowych z Europą i światem.

Jak powiedział minister Ryan, spodziewa się, że szybkie testy lotniskowe, wprowadzone będą na irlandzkich lotniskach jeszcze przed Bożym Narodzeniem, a będą również realizacją protokołu, jaki w Brukseli przyjęty został przez wszystkie państwa członkowskie, a mówi o ujednoliceniu zasad podróży i poziomu ostrzeżeń. Eamon Ryan podkreślił w swojej wypowiedzi, iż wprowadzenie testów na lotniskach, wyeliminuje konieczność dwutygodniowej kwarantanny po przylocie, co powinno być elementem normalizacji życia w kraju.

W swojej wypowiedzi minister transportu stwierdził również, że intencją rządu jest, by system, o którym mowa, wprowadzony został w początkach grudnia, więc połączony ze zniesieniem najwyższego stopnia ograniczeń. Ryan dodał, że wprowadzenie szybkich testów na lotniskach, co zniesie rygor 14-dniowej kwarantanny, nie będzie uprawniało do nieprzestrzegania innych zasad, jakie będą obowiązywać w ramach podejmowanych przez rząd środków zabezpieczających wyspę przez SARS-CoV-2.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/NewsTalk/PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Tesco tworzy miejsca
Premier Mateusz Mora