Szwindel na dużą skalę. Micheál Martin wezwany do rezygnacji z zajmowanych stanowisk

W Irlandii mamy kolejną aferę polityczną, a tym razem chodzi o fałszywych ankieterów, jakich do zbierania informacji wykorzystywały partie polityczne.

Do posługiwania się fałszywymi ankieterami przyznały się już Fianna Fáil, Fine Gael i Sinn Féin, które zalecały osobom zbierającym w ich imieniu informacje, by podawały się za niezależnych ankieterów. Obecnie trzy główne ugrupowania polityczne w kraju, zmuszone zostały do przyznania się do takich bezprawnych działań, a i zaczynają walczyć ze skutkami rozwijającej się afery.

Sprawa jest świeża, bo ujawniona w pełni została wczoraj w godzinach wieczornych, a na domiar złego okazało się, że ugrupowania, opłacały studentów, by ci, występowali, jako niezależni ankieterzy. To oczywiście złamanie kilku przepisów, w tym o zbieraniu informacji poufnych, co może doprowadzić do dużych zmian na scenie politycznej Irlandii.

Najdalej w swoich działaniach posunęła się Fianna Fáil, której przedstawiciel wewnętrznej opozycji wobec Martina, poseł Mark MacSharry, wezwał lidera i premiera w jednej osobie, by usunął ze stanowisk wszystkie osoby z zarządu partii, a następnie podał się do dymisji z zajmowanych funkcji. MacSharry wezwał również Gardę, aby wszczęła śledztwo w tej sprawie, chociaż wcześniej zasugerował, iż takie postępowanie powinno toczyć się wobec Sinn Féin.

Kiedy okazało się, że nie tylko ugrupowanie Mary Lou McDonald posługuje się fałszywymi ankieterami, poseł Mark MacSharry wezwał Micheála Martina, by złożył szerokie wyjaśnienia w tej sprawie. Wtedy też okazało się, że i Fianna Fáil korzystała z potajemnych ankieterów i wypytywała wyborców, przez podstawione osoby.

*

Sprawa jest rozwojowa, a bagno, w które właśnie wdepnęli politycy, może zakończyć kariery kilku z nich. Jest całkiem prawdopodobne, że osoby odpowiedzialne, w tym szefowie ugrupowań, bo ci musieli wiedzieć o ankieterach podszywających się pod niezależne ośrodki badawcze, mogą stracić swoje stanowiska, a przynajmniej polityczne twarze, co w konsekwencji zakończy się ich odejściem z polityki.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Facebook daje możli
Ostrożne zadowoleni
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian