Szpitale stanęły przed groźbą utraty możliwości leczenia

Po wczorajszej informacji o dziennej ilości osób zakażonych odezwali się specjaliści z zakresu wirusologii i epidemiologii, a orzekli, że „tsunami” zakażeń właśnie nadeszło.

Mówi się, jak np. profesor Sam McConkey, że wkrótce, będziemy mieli do czynienia ze znacznie większą ilością zgonów spowodowanych koronawirusem, a oddziały szpitalne, zostaną całkowicie zablokowane przez chorych. System opieki zdrowotnej w kraju, nie poradzi sobie z taką ilością przyjęć do szpitali, choćby tylko niewielka część przypadków, kwalifikowała się do leczenia zamkniętego lub wymagała pobytu na oddziałach OIOM.

Profesor Sam McConkey:

– Nie sądziliśmy, że tak szybko będzie tak źle. Wszyscy są odrętwiali i zszokowani. Śmiertelność wzrośnie – może to zająć od dwóch do sześciu tygodni. Przekształcamy szpitale w instytucje opieki nad Covid-19, tak jak to robiliśmy w lutym i marcu. Jest wiele metod leczenia, które możemy teraz wdrożyć lepiej, na przykład podanie ludziom steroidowego deksametazonu.

Profesor podkreślił jednak, że może brakować rąk do pracy, czyli wystarczającej ilości lekarzy i pielęgniarek, głównie tych wyżej kwalifikowanych, pracujących na oddziałach intensywnej terapii.

Wczoraj zgłoszono 7836 przypadków zakażeń i 17 zgonów spowodowanych koronawirusem, natomiast na oddziałach szpitalnych znajdowały się 954 osoby, które leczone były ze względu na Covid-19. Na covidowych OIOM-ach przebywało 88 osób i w ciągu doby, ilość zwiększyła się o 12 osób.

Niezależnie od tych danych, rząd spodziewa się, iż do końca miesiąca, powinien dysponować już znacznie większą ilością szczepionek przeciwko koronawirusowi i zwiększy się możliwość podawania wakcyny. Gabinet jest zdania, że zatwierdzenie przez EMA szczepionki produkowanej przez Modernę, da możliwość zwiększenia ilości szczepień. W tym tygodniu w Irlandii zaszczepionych ma być ok. 35 000 osób.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
W Gardzie zaczyna br
W tym tygodniu bezro
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian