Szpital Mater ma pełny OIOM

Do szefów oddziałów intensywnej terapii napływa coraz więcej zgłoszeń o pacjentach, których stan się pogarsza i w najbliższych godzinach mogą potrzebować wspierania oddechu i specjalistycznej opieki medycznej.

Nie jest to wyjątkowa sytuacja, powiedział dyrektor ds. intensywnej opieki lekarskiej w szpitalu Mater w Dublinie dr Colman O’Loughlin, który jest jednocześnie prezesem Irlandzkiego Towarzystwa Intensywnej Terapii, ponieważ takie sygnały spływają z całego kraju.

Oddział OIOM szpitala Mater w Dublinie pracuje już teraz w pełni swoich możliwości, więc większość z 18 łóżek na intensywnej terapii, zajmują pacjenci z wirusem Covid-19.

Doktor O’Loughlin dodał, że w szpitalu Mater udało się opracować plany awaryjne, więc jest teraz możliwość zwiększenia ilości łóżek intensywnej terapii o 100%, a te ustawiane będą w salach sąsiadujących z OIOM-em. Niestety nie wszędzie można będzie tak właśnie zrobić, więc potrzebne będą inne rozwiązania, czyli np. przenoszenie pacjentów do sal OIOM w szpitalach prywatnych.

Obecnie na irlandzkich oddziałach intensywnej terapii, problemem nie są same miejsca dla chorych, a pojawiający się brak odpowiednio wyszkolonego personelu, który zna możliwości sprzętu i urządzeń, jakie wykorzystuje się do intensywnej opieki medycznej. Dyrektor Colman O’Loughlin powiedział również, że odnotowuje się w Irlandii przypadki nawrot stanów ciężkich i już kilkoro pacjentów, którzy leczeni byli na OIOM-ach, kiedy ich stan uległ poprawie, przeniesiono na inne oddziały, ale musieli oni wrócić na intensywną terapię, bo ich stan ponownie się pogarszał.

Wiele trudności sprawia szpitalowi Mater utrzymanie dystansu społecznego pomiędzy zmarłym z powodu koronawirusa a jego zrozpaczonymi krewnymi i chociaż rodzinie oferuje się środki ochrony osobistej, to trudno jest ich przekonać, aby odstąpili od kontaktu fizycznego ze zmarłym. W takich sytuacjach podejmowane są próby odizolowania osób zmarłych od rodziny w sposób techniczny, więc przez specjalne osłony, ale i ten sposób najczęściej zawodzi.

Doktor O’Loughlin podziękował całemu personelowi szpitala Mater w Dublinie, za ich poświęcenie, oddanie pracy oraz pacjentom.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Dwa światy, czyli l
FSAI nadal zamyka
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish