Szpicle GRU i SWR inwigilują Ukraińców w Irlandii

Irlandzkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju nabrały przekonania, że szpiedzy z Rosji, „wzięli na cel Ukraińców mieszkających w Irlandii”.

Społeczność ukraińska w Republice ma być głęboko inwigilowana przez Rosjan, którzy aktywnie rozpracowują każdego Ukraińca w Irlandii. Mówi się też, że na szczególne zainteresowania rosyjskiej siatki szpiegowskiej może liczyć każdy Ukrainiec, ale też każdy inny mieszkaniec wyspy, który wspiera Ukrainę, wysyła środki pieniężne lub wspiera medialnie Ukraińców.

Rosjanie mieli też utworzyć siatki informatorów, którzy donoszą im, jakie są nastroje w społeczności ukraińskiej w Irlandii, a także mają ochotników, a ci, związani są z Ukraińcami, więc informacje pochodzą z pierwszej ręki.

Irlandzki wywiad doniósł również, że w głębokim zainteresowaniu szpiegów z Rosji są osoby, które wysyłają do Kijowa paczki, ale i tworzą grupy, które chcą wyjechać na Ukrainę, by pomóc w obronie ojczyzny lub wesprzeć Ukraińców w inny sposób.

Służby bezpieczeństwa Irlandii poinformowały jednocześnie, że celem obserwacji, a nawet potencjalnego ataku, może być personel dyplomatyczny Ukrainy w Irlandii, natomiast działania szpiegowskie w Republice prowadzą niezarejestrowani agenci SWR (Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej, Служба Внешней Разведки Российской Федерации) i GRU (Главное разведывательное управление Генерального штаба Вооружённых сил Российской Федерации, Gławnoje Razwiedywatielnoje Uprawlenije). Obie grupy agentów, przysłane są przez wywiad wojskowy Federacji Rosyjskiej, który nadzorować ma pracę szpiegów w Irlandii. Ich miejscem stacjonowania jest natomiast Ambasada Federacji Rosyjskiej w Dublinie, chociaż ta zaprzecza, by agenci byli tam zakwaterowani lub mieli jakiś związek z przedstawicielstwem dyplomatycznym Rosji w Irlandii.

Wywiad Republiki jest też pewien, że rosyjscy szpiedzy otrzymali zadanie, aby przeniknąć w szeregi Ukraińców mieszkających na wyspie i zdestabilizować oraz skłócić samą społeczność, jak i zakłócać ich działalność.

Ambasada Ukrainy zadecydowała, że nie będzie udzielać informacji w tej sprawie i odmówiła ustosunkowania się do informacji.

*

Szpiedzy są wśród nas!!! Слава Україні! Rosyjscy szpiedzy powinni uważać, bo jak Ukraińcy założą na wyspie СМЕРШ (smiert’ szpionam, czyli śmierć szpiegom) i zaproszą do współpracy IRA, będzie ciekawie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandczycy otwieraj
Inwazja na Ukrainę
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська