Szorstka przyjaźń, czy otwarta wojna?

O powstającej koalicji trzech ugrupowań znowu jest głośno, ale nie za sprawą zapowiedzi o rychłym zakończeniu rozmów i utworzeniu gabinetu, a tym razem idzie o wypowiedzi członków ugrupowania Fine Gael.

Partia rządząca zauważa, iż podczas negocjacji koalicyjnych Fianna Fáil zachowuje się raczej dziwnie w stosunku do najmniejszego z potencjalnych współrządzących, czyli do Partii Zielonych. W Fine Gael słychać już wyraźnie głosy, że Fianna tak bardzo dąży do przejęcia władzy, iż jest w stanie obiecać Zielonym wszystko, aby tylko rząd pod przewodnictwem Micheála Martina powstał.

Co gorsze dla przyszłej koalicji, a i chyba samego rządu, jaki w nieznanej przyszłości powstanie, w Fine Gael narasta niechęć do zawiązania lub trwania we współpracy z Fianna Fáil, co pokazała wewnętrzna ankieta, jaką przeprowadzono wśród członków partii Leo Varadkara.

Ugrupowanie obecnie jeszcze rządzące ma też wiele zarzutów do Fianna Fáil, iż wymusza na Fine Gael pewne działania, chociaż formalnie, nadal pozostaje w opozycji, więc teoretycznie, nie powinni mieszać się do sposobu rządzenia i kierunku, jaki u schyłku swoich rządów proponuje Fine Gael. Większość opinii w partii Varadkara mówi, iż widać wielką desperację u członków Fianna Fáil, a ci gotowi są obiecać gwiazdkę z nieba, by tylko ich lider zasiadł już na fotelu premiera.

W Fine Gael niezależnie od nastrojów, jakie prezentowane są za sprawą postępowania Fianna Fáil, panuje przekonanie, iż koalicja musi powstać, ale powinna kierować się zasadą racjonalności, bo okres, w który właśnie wszedł kraj, wymaga odważnych i rozsądnych działań, by odbudować gospodarkę. Realizacja wydumanych programów lub takich, które są mniej istotne z punktu widzenia ekonomicznego, może doprowadzić do wieloletniej zapaści gospodarki i na lata pogrążyć Irlandię w kryzysie.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
W poniedziałek wszy
Zapłacą 50 000 eur
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish