Szkoły zostaną otwarte w terminie

Rząd ma już plan uruchomienia wszystkich szkół, a te zostaną otwarte z początkiem roku szkolnego, o czym powiedziała minister edukacji Norma Foley.

Wg Pani minister, o ile sytuacja epidemiologiczna w kraju pozostanie na takim poziomie, jak obecnie, to nie spodziewa się, aby szkoły nie mogły zostać otwarte. Minister Foley nie ma też wątpliwości, że plan nakreślony przez kierowany przez nią departament, w sposób dobry określił wszystkie warunki otwarcia szkół, chociaż dodała, iż trzeba będzie dostosować się do pewnych zmian.

Minister powiedziała również, że potrzebne będzie nadprogramowe finansowanie dla placówek edukacyjnych, albowiem niezbędni będą dodatkowi nauczyciele oraz personel pomocniczy i oczywiście środki higieniczne. Wiąże się to z wydatkami ponad planowane, ale jest ważne, aby zagwarantować bezpieczeństwo uczniom oraz nauczycielom. Jak przekonywała minister Foley, koszty dla budżetu, nie będą aż tak wysokie, jak mogłoby się to wydawać, gdyż część pochodzić będzie z niewykorzystanych funduszy, które miały być przeznaczone np. na zorganizowanie egzaminów, a te się nie odbyły.

W tej kwestii wypowiedział poseł Sinn Féin Donnchadh O ‚Laoghaire, który uznał, iż ogólne szacunki minister Foley, mijają się z rzeczywistością, a i dodał, że szkoły nie otrzymały jeszcze żadnych dodatkowych pieniędzy i nie ma zapowiedzi, kiedy się to stanie. Poseł krytykował też brak planu dla całego systemu edukacji, co określił słowami:

– Mamy mapę drogową, która rządzi restauracjami, klubami sportowymi, pubami i milionem innych rzeczy, ale nie ma mapy drogowej dla edukacji.

Słowa krytyki wypłynęły też z ust posła Socjaldemokracji Gary’ego Gannona i ów stwierdził, że nie rozumie, dlaczego planowane wydatki na edukację, nie mogły być przedstawione podczas posiedzenia Dáil, a są dopiero zapowiadane?

Minister Foley odpowiedziała wtedy, że plan wymaga jeszcze doprecyzowania i jest zbyt wcześnie, aby przedstawiać go w całości obecnie.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas/Sinn Fein/SocDem

Polska-IE: Udostępnij...
Premier leci do Bruk
Partia Pracy proponu
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish