Szkoły zamknięte do końca stycznia

Rząd rozważy propozycję, która padła ze strony środowisk nauczycielskich i NPHET, aby szkoły, pozostały zamknięte do końca tego miesiąca.

Decyzja w tej sprawie podjęta zostanie na posiedzeniu gabinetu, a ma związek z rosnącą ilością zakażeń koronawirusem. Pierwsze decyzje w tej sprawie zapadną dzisiaj, a przed rządową podkomisją ds. Covid-19 pojawi się minister edukacji Norma Foley, która wyrazi swoją opinię w tej sprawie. Jeżeli propozycja zostanie zaakceptowana, niektóre szkoły pozostaną otwarte, a uczyć się w nich będą dzieci pracowników pierwszej linii, więc pielęgniarek, lekarzy, opiekunów osób niepełnosprawnych, pracowników domów opieki i innych służb, które nieprzerwanie świadczyć muszą usługę pracy.

Jak podaje jedno ze źródeł rządowych, szkoły zostaną potencjalnie zamknięte ze względów bezpieczeństwa i nie w obawie o wybuch tam epidemii, a możliwości przenoszenia wirusa do społeczeństwa.

Wczoraj wieczorem, naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan, rozmawiał z premierem Micheálem Martinem, któremu przedstawił sytuację epidemiologiczną w kraju, a także wyjaśnił, w jaki sposób szkoły mogą być miejscami potencjalnie niebezpiecznymi dla rozprzestrzeniania się wirusa. Dr Holohan poinformował również premiera Martina, że i u dzieci widać wzrost ilości zakażeń SARS-CoV-2, chociaż wskaźnik jest znacznie poniżej średniej, jaka obserwowana jest w kraju.

Również z kręgów politycznych płyną informacje, że szkoły, nie zostaną w pełni otwarte w przyszłym tygodniu, a to może oznaczać, iż do tej decyzji jest bardzo blisko i należy czekać tylko na jej oficjalne opublikowanie. O możliwości zamknięcia szkół do końca miesiąca mówią wyżsi przedstawiciele Fianna Fáil, Fine Gael i Partii Zielonych, ale i opozycja jest zdania, że placówki edukacyjne, powinny być zamknięte przez dłuższy czas.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Polish PMI up in Dec
Czy rząd zadecyduje
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian