Szkoły przygotowują się na przyjęcie uczniów

Już dzisiaj rozpoczną się przygotowania szkół do powrotu uczniów do klas, a jest co robić, bo zadań jest dużo.

Przede wszystkim zmiany dotyczyć będą dróg komunikacji, ale też samego rozmieszczenia uczniów w klasach, jednak to nie wszystko, gdyż trzeba też odpowiednio rozmieścić punkty sanitarne i odkazić wszystkie pomieszczenia. W następny poniedziałek w placówkach edukacyjnych pojawić się ma ok. 320 000 uczniów, a do tego nauczyciele i personel szkolny, więc ważne jest, aby wszystko na ich przybycie zostało odpowiednio przygotowane.

Dyrektorzy szkół otrzymali już wytyczne z Departamentu Edukacji, jak zarządzać ryzykiem związanym z zakażeniami, ale w tych dniach, spodziewają się kolejnych instrukcji, aby wszystko odbywało się w zgodzie z przepisami oraz bezpieczeństwem zdrowotnym.

Władze szkół zobowiązano również, by w odpowiednim czasie, powiadomiły rodziców o ponownym uruchomieniu nauczania stacjonarnego, a także przekazać mają informacje, które pomocne będą w bezpiecznym powrocie dziecka do szkoły.

Jak podaje Departament Edukacji, priorytetem będzie, aby szkoły pozostały otwarte do końca roku szkolnego, więc obowiązywać tam mają ścisłe zasady i ograniczenia obowiązujące w aktualnych stopniach obostrzeń. Pojawienie się w szkole choćby jednego przypadku koronawirusa, skutkować będzie natychmiastowymi badaniami całego personelu, a nie jest wykluczone, że taka placówka, zostanie czasowo wyłączona z prowadzenia zajęć.

Rząd zaplanował stopniowy powrót uczniów do nauki w formie stacjonarnej i 1 marca do szkół wrócą uczniowie szkół podstawowych, od młodszych do klas drugich oraz maturzyści. Pozostali uczniowie podstawówek i pierwszy rok gimnazjum wraca 15 marca, a pozostali uczniowie, w tym licealiści 12 kwietnia, czyli po Wielkanocy.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Education

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian