Szkoły przygotowują się na powrót uczniów. Rosną szkolne barykady

W nadchodzącym tygodniu pierwsi uczniowie pojawia się w szkolnych ławach, a te, podobnie jak klasy i budynki szkolne, mają być bezpieczne pod względem zabezpieczenia zdrowotnego, bo tak nakazał rząd.

Gabinetowo-ministerialny nakaz to jedno, natomiast obawy nauczycieli, to całkiem coś innego i o tych właśnie w porannym programie radia News Talk mówili sekretarz generalny Stowarzyszenia Nauczycieli Średnich w Irlandii (ASTI) Ciaran Christy i sekretarz generalny Irlandzkiej Krajowej Organizacji Nauczycieli (INTO) John Boyle.

Panowie stwierdzili, że w najbliższym czasie, ponad milion uczniów wróci do szkół, a stanie się to pierwszy raz od marca, natomiast prace, które przygotować mają placówki edukacyjne na powrót uczniów, trwają w ponad 4000 szkół i wprowadzane są do nich zmiany, zabezpieczające przed możliwością zakażenia się koronawirusem.

Wg obu szefów organizacji nauczycielskich wśród kadry panuje napięcie, a nawet pewnego rodzaju zdenerwowanie, jednak dodali, że nauczyciele przygotowali się już do nowych zadań, jakie postawiło przed nimi życie z wirusem.

Ciaran Christy z ASTI powiedział:

– Chciałbym ostrzec, że wiele spraw pozostaje do rozwiązania, nie tylko to, co się stanie, jeśli szkoła zostanie zmuszona do zamknięcia. Jedną z rzeczy, która jest naprawdę rozczarowująca, jest to, że Departament Edukacji nie przygotował żadnych planów, o których wiemy, jak radzić sobie z sytuacją, w której szkoła lub wiele szkół, lub miasta mogą zostać zamknięte, a wtedy i szkoły będą musiały zostać zamknięte. Na przykład będziemy żądać, aby wydział hurtowo kupował laptopy dla uczniów i nauczycieli, aby zapewnić utrzymanie nauki. Bardzo wybitni ludzie ze świata polityki i medycyny mówią, że będziemy musieli żyć obok tego wirusa przez jakiś czas, więc nauczyciele domagają się, aby Wydział Edukacji zaplanował to i zlecił budowę nowych budynków szkolnych z prefabrykatów, i tak dalej. Przestrzeń jest bardzo mała w prawie każdej szkole w kraju, na tego rodzaju planowanie nie ma miejsca, więc stawiamy te wymagania, ponieważ będą musiały zostać spełnione. Domagamy się, aby na tym etapie uczniowie i nauczyciele zostali przygotowani i dostosowani w inny sposób. Powinni mieć możliwość pracy w domu. Nauczyciele, niezależnie od ich zdrowia fizycznego, zdrowia psychicznego w perspektywie wejścia do klas z dużą liczbą uczniów i do szkół z wieloma uczniami i nauczycielami poruszającymi się w odległości zaledwie jednego metra, są głównym problemem.

John Boyle z INTO wskazywał na inne problemy, co wyraził słowami:

– Związek INTO zwrócił się o przegląd porad dotyczących zdrowia publicznego dla szkół w dniu 4 sierpnia i jeszcze nie otrzymał odpowiedzi. Przeprowadziliśmy małe badanie w tym zakresie i wiemy, że od tamtej pory, zauważyliśmy zmiany w zakresie noszenia masek na twarzach i transportu do szkół, ale czuję, że na tym etapie potrzebujemy pełnej oceny w ciągu następnych dni, a obiecano nam to na początku lata. W szkołach w całym kraju trwają ogromne prace przygotowujące do ponownego otwarcia. Wszyscy nie możemy się doczekać ponownego otwarcia szkół, ale najważniejsze pytanie brzmi: Jak długo pozostaną otwarte? Jestem głęboko przekonany, że aby pozostały otwarte, również tutaj musi istnieć śledzenie kontaktów, muszą być przeprowadzane wstępne testy dla kadry edukacyjnej i musi być nadzór nad systemem, podobnie jak miało to miejsce z opóźnieniem, w innych sferach, aby mieć pewność, że gdy zbliżamy się do zimy, wszyscy będą bezpieczni. Nasi członkowie wracają teraz z powrotem na linię frontu, są tym zdenerwowani, ale obowiązkiem wszystkich, a zwłaszcza rządu, jest ich ochrona i upewnienie się, że wirus pozostaje poza szkołą. Trzymanie tego z daleka od szkół jest naprawdę tajemnicą i miejmy nadzieję, że nastąpi to w ciągu najbliższych kilku tygodni. Każdy w Irlandii musi dołożyć wszelkich starań, aby szkoły były otwarte. Myślę, że najważniejszą rzeczą dla każdego, kto słucha tego ranka, jest to, że aby system szkolny trwał przez całą zimę, ludzie w irlandzkim społeczeństwie będą musieli nam pomóc. Będą musieli zwracać uwagę na ograniczenia. Jeśli byłeś za granicą, wbrew poradom dotyczącym zdrowia publicznego, nie możesz przyjeżdżać obok szkoły ani w jej pobliżu przez dwa tygodnie. Jeśli chcesz, aby Twoje szkoły pozostały otwarte … Jedynym sposobem na to jest współpraca z ogółem społeczeństwa.

*

Przyglądając się postępom prac, premier Micheál Martin wyraził swoje uznanie dla szkół, że potrafiły przygotować się w krótkim czasie do nowych wyzwań. Mniej śmieszy jednak to nalepianie linii, plastikowe osłony przy biurkach nauczycieli, a i podpisywanie długopisów oraz piórników, jakby takie rozwiązania, miały pomóc w zatrzymaniu wirusa.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Błędne koło myśl
Silny wiatr i opady
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian