Szkoły i uczelnie zamknięte do września? Fryzjerzy ruszą za dwa lub cztery tygodnie

Mamy coraz więcej przecieków z planu, jaki jutro w kwestii luzowania zasad pandemicznych przedstawi gabinet Leo Varadkara, a z tych wynika, że nie należy spodziewać się szybkiego otwarcia placówek edukacyjnych.

W propozycjach mają znaleźć się zapisy, iż szkoły wszystkich poziomów, w tym uczelnie wyższe, pozostawać będą zamknięte do września, a żłobki i przedszkola, uruchomione mogą zostać na późniejszych etapach odmrażania kraju. W przypadku żłobków i przedszkoli będzie też pewne zastrzeżenie, bo mogą one zostać uruchomione w ograniczonej formie, a uczęszczać do nich będą dzieci pracowników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania państwa, czyli dzieci lekarzy, pielęgniarek, policjantów i urzędników państwowych, ale też firm, które zapewniają dostawy energii, wody i pracują w branży spożywczej.

Szczegółowe zasady luzowania zasad przygotowuje obecnie Narodowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, a w tym zwarte będą zasady uruchamiania placówek edukacyjnych.

W planie, jaki ujrzy światło dzienne już jutro, program odmrażania kraju podzielony został na trzy etapy, a każdy z nich na kolejne trzy, więc w każdym otrzymamy stopniowe znoszenie niektórych zasad, a te dostosowane będą do potrzeb kraju. Kolejny raz zaznaczono, że w planie odmrażania Irlandii, nie ma określonych żadnych terminów, bo fazy rozpoczynać się będą zgodnie ze wskazaniami medycznymi, więc następne kroki mogą zacząć obowiązywać, co dwa tygodnie, ale terminy te mogą się wydłużać do trzech, a nawet do czterech tygodni.

W przypadku punktów usługowych, czyli np. zakładów fryzjerskich i salonów piękności, nie można powiedzieć, że są one niezbędne do prawidłowego działania kraju, ale ich ponowne uruchomienie, może doczekać się realizacji już w środkowej fazie odmrażania gospodarki, natomiast najpóźniej pozwolenia na uruchomienie działalności dostaną np. salony sprzedaży samochodów.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
UE prowadzi niespój
Więcej ofiar wypadk
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish