Szkocko-irlandzkie budowanie więzi

Wicepremier Simon Coveney spotka się dzisiaj w Edynburgu ze szkocką premier Nocolą Sturgeon, z którą rozmawiać będzie o zacieśnieniu przyszłych stosunków Szkocji i Irlandii.

Jak zapowiadają biura prasowe obu rządów, rozmowy będą szczegółowe, a skupiać się mają na zbliżeniu współpracy kulturalnej i gospodarczej. Oczywiście więcej czasu podczas spotkania poświeci się dyskusjom na tematy dotyczące współpracy gospodarczej, ale omówiona zostanie także strategia współpracy po brexicie, który jest głównym powodem zbliżenia i rozmów prowadzonych przez Szkocję i Republikę Irlandii.

Z pierwszych wypowiedzi irlandzkiego wicepremiera wiemy, iż Dublin, chciałby zacieśnić współpracę ze Szkocją w różnych dziedzinach, w tym pogłębić relacje handlowe, co może być pomocne w późniejszej współpracy na linii Irlandia – Wielka Brytania.  

Simon Coveney

Wicepremier Simon Coveney:

– Nie mogę doczekać się spotkania z sekretarzem stanu ds. Szkocji Alisterem Jackiem, premier Szkocji Nicolą Sturgeon oraz sekretarzem gabinetu Hyslopem i Russellem. W nadchodzących miesiącach Irlandia i Szkocja dokonają przeglądu pełnego spektrum naszych relacji, starając się rozszerzyć swój pełny potencjał w takich obszarach, jak biznes, więzi społeczne i kulturowe.

Wicepremier Coveney po raz pierwszy gościć będzie w Edynburgu z oficjalną wizytą, a oprócz polityków, spotka się z przedstawicielami biznesu, liderami środowisk akademickich, świata sportu i kultury.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Gov.scot

Podziel się:

EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn