Szkocja odrzuci umowę brexitową?

Lider konserwatystów w Wielkiej Brytanii, a jednocześnie premier Boris Johnson, wezwał ugrupowania reprezentowane w Westminsterze, aby poparły gremialnie wynegocjowaną z Unią Europejską umowę.

Tu jednak wątpliwości zgłasza Szkocka Partia Narodowa i premier Szkocji Nicola Sturgeon, która powiedziała, że posłowie SNP, zagłosują przeciwko dokumentowi. Posłowie Szkockiej Partii Narodowej podkreślają w swoich zapowiedziach, że umowa, szkodzić będzie Szkocji, nie zabezpieczy jej interesów, głównie w zakresie rybołówstwa, produkcji rolnej, a przede wszystkim nie będzie chronić szkockiej wołowiny i jagnięciny.

SNP uważa, że wynegocjowane przez Borisa Johnsona warunki, to „niewybaczalny akt wandalizmu i rażącej głupoty, który spowoduje trwałe szkody w brytyjskiej gospodarce”.

Szkocki rząd jest przekonany, że umowa wyjściowa, przełoży się na straty w wysokości 9 miliardów funtów, a gospodarka Królestwa, do 2030 roku utraci 6,1% ze swojego obecnego PKB. SNP apeluje więc do posłów reprezentujących północ kraju, aby odrzucili dokument wyjściowy, nad którym Izba Gmin, głosować będzie 30 grudnia.

Niezależnie od tego, dzisiaj o godzinie 10:00 w Brukseli odbędzie się spotkanie szefów grup politycznych UE, na którym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawi i omówi wyniki negocjacji, ale rekomendować będzie również przyjęcie dokumentu. Szef liderów grup politycznych David Sassoli, przedstawi natomiast dalsze działania w tej sprawie i kolejne kroki, jakie doprowadzić mają do ratyfikacji dokumentu przez UE.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media/PAP

Polska-IE: Udostępnij
Rząd przyspiesza pr
Irlandia zatwierdzi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian