Szerokie uprawnienia dla Gardy i Revenue

Minister sprawiedliwości opublikowała dzisiaj swój najnowszy plan walki z przestępczością tzw. białych kołnierzyków i z korupcją.

 

Jak zapowiada minister Helen McEntee, nowe narzędzia, które będzie mogła wykorzystywać Garda, w tym Garda National Economic Crime Bureau i komisarze skarbowi, z całą pewnością pomogą w walce z tym rodzajem przestępczości. Plan walki opiera się na zasadach obowiązujących w wielu państwach na świecie, więc nie jest ewenementem, ale co podkreśla się w komunikacie, jest bardzo ważny, gdyż niweluje występujące do tej pory luki prawne. Jednocześnie służby, które odpowiedzialne są za kontrolę różnych dziedzin życia, w tym za zapobieganie korupcji i nadużyciom finansowym, będą mogły działać sprawniej, albowiem otrzymają szereg uprawnień, a tych do tej pory nie miały. Z zapowiedzi wiemy też, że pierwszy etap zmian, zakończy się już w grudniu tego roku, więc do tego czasu, Garda i Revenue, otrzymają zapowiadane uprawnienia kontrolne oraz będą mogły na ich podstawie wszczynać postępowania karno-skarbowe.

 

Obecnie służby, które otrzymają nowe uprawnienia, poproszone zostały, by przedstawić w Ministerstwie Sprawiedliwości plan zaopatrzenia w długoterminowe środki, które wykorzystywane będą w pracy na nowych zasadach. Departament wyznaczył też czas na przedstawienie wszystkich potrzeb, więc te należy przedłożyć do lata.

W ramach tych samych ministerialnych zmian utworzony zostanie Komitet Doradczy ds. Przestępczości Gospodarczej i Korupcji, który będzie doradzał w zakresie reakcji politycznych na taką przestępczość, a zespół, powołany ma być jesienią tego roku.

Minister Helen McEntee:

– Plan ten jest wdrażany, aby zapewnić ujęcie i ukaranie tych, którzy dopuszczają się przestępczości w białych kołnierzykach. Przestępczość białych kołnierzyków podważa zaufanie do naszego systemu gospodarczego i szkodzi naszej gospodarce. Ci, którzy popełnią takie zbrodnie, zostaną złapani i ukarani, a plan, da państwu narzędzia do energicznego ścigania tych przestępców. Na poziomie międzynarodowym plan ten sygnalizuje również zaangażowanie Irlandii w walkę z przestępczością gospodarczą i korupcją. Ważne jest, aby zauważyć, że szereg działań we wdrażanym planie należy do kompetencji innych ministerstw, a cały rząd podejmie inicjatywę w celu realizacji tego planu.

 *

Szkoda, że nowe uprawnienia wejdą w życie pod koniec roku, bo Leo Varadkar, raczej się na nie nie „załapie”. Prawo nie działa wstecz, chociaż nie w przypadku opodatkowania PUP.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Justice

Polska-IE: Udostępnij
Czy chcemy pracować
Łukasz Tygerski: Fo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian