Szefowa KE: „Damy 100 miliardów euro…”

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała włoskiej gazecie „La Repubblica”, że Unia Europejska zjednoczy się w walce z koronawirusem i nie zostawi żadnego kraju członkowskiego bez pomocy.

Ursula von der Leyen:

– Odsunięcie się od któregoś z narodów, naraża wszystkich na niebezpieczeństwo. Teraz potrzebna jest nam solidarność i współdziałanie.

Przewodnicząca KE wezwała jednocześnie do solidarności całą Unię Europejską, zaznaczając, że najwyższe władze unijne, już przygotowują pakiety pomocowe, a te warte będą 100 miliardów euro. W pierwszej kolejności unijna pomoc finansowa, a jednocześnie największe kwoty przekazane zostaną krojom, które najbardziej ucierpiały z powodu epidemii koronawirusa, a pieniądze mogą być spożytkowane na pokrycie części utraconych przez pracowników zarobków, ale też na utrzymanie miejsc pracy. Będą też programy gospodarcze, jednak te uruchomione zostaną w chwili, kiedy sytuacja zacznie się normalizować.

Ursula von der Leyen poinformowała dziennik „La Repubblica”, iż prace postępują w tym zakresie bardzo szybko i wczoraj przedstawione zostały szerokie ramy pomocy, a i w całości omówiony został program podziału środków. Szczegóły mają zostać opublikowane w najbliższych dniach, a można się ich spodziewać nawet przed końcem tygodnia.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła też fakt, że zbyt wiele krajów członkowskich koncentrowało się i koncentruje nadal na własnych problemach, „co było szkodliwe i można było tego uniknąć”. Teraz należy działać wspólnie, by pokonać zagrożenie wynikające z wirusa Covid-19.

Bogdan Feręc

Źr: La Repubblica

Polska-IE: Udostępnij...
Twoje Radio Dublin:
Ponad 513 000 osób
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish