Szefowa EBC nie wyklucza podniesienia stóp procentowych

Spór o europejskie stopy procentowe trwa nadal, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde stwierdziła, że nie może obecnie wykluczyć ich podniesienia w tym roku.

Wcześniej mówiło się, że członkowie EBC, nie zgadzają się z opinią prezes Lagarde i sekundującemu jej Philipowi Lane, którzy proponują podniesienie stóp procentowych, więc zgodnie ze swoimi zapowiedziami, sprzeciwili się opinii szefowej EBC. Christine Lagarde powiedziała jednak, iż Europejski Bank Centralny, musi reagować na rosnącą w Europie inflację, więc podjąć działania, które będą odpowiednie do sytuacji.

Oznacza to, iż Christine Lagarde, wcale nie przejęła się opiniami i sprzeciwem członków Zarządu EBC i nadal chce zmian w stopach procentowych Banku Centralnego.

Szefowa EBC stwierdziła, iż obecnie, przeprowadzone zostaną analizy, Bank Centralny z uwagą przyjrzy się dwóm pierwszym miesiącom tego roku, a następnie, w marcu, gdy będzie więcej danych i pojawią się prognozy gospodarcze, podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych.

Christine Lagarde podkreśliła, że nie może teraz wykluczyć, że stopy procentowe nie zostaną zmienione w tym roku, więc jest prawdopodobne, o ile inflacja będzie utrzymywać się na obecnym poziomie, te zostaną podniesione.

W konsekwencji działań Europejskiego Banku Centralnego również krajowe Banki Centralne będą zmuszone do reakcji, więc podniesienia stóp procentowych w poszczególnych państwach. Chodzi teraz głównie o stopy procentowe dla kredytów hipotecznych, ale nie można powiedzieć, aby i inne, nie doczekały się zmian.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська